OTKRIVAMO: Što donosi novi Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti za iznajmljivanje?
Ministarstvo turizma krenulo je u izmjene Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti kojima se zaoštravaju uvjeti za pružanje usluga privatnih iznajmljivača.
Izvješće: Media servis
Najvažnije novosti odnose se na iznajmljivače koji, uz usluge smještaja, svojim gostima pripremaju hranu te one koji još nisu proveli kategorizaciju smještaja u skladu s postojećim pravilnikom. U Ministarstvu turizma naglašavaju da je važeći Zakon ograničavajući za razvoj ugostiteljstva i konkurentnost hrvatskog turizma.
Najvažnija promjena odnosi se na pripremu i posluživanje hrane u sklopu privatnog smještaja jer do sada nisu trebali zadovoljavati stroge kriterije koji vrijede za restorane i hotele pa su iznajmljivači postali nelojalna konkurencija ugostiteljima. Za one koji žele provesti kategorizaciju to bi značilo i dodatna ulaganja u smještaj i kvalitetu usluge, a oni koji ne mogu ili ne žele uložiti u uređenje objekta, moći će nastaviti s poslovanjem, ali bez prava na korištenje zvjezdica kao oznake kategorije.
“Smatram kako su iznajmljivači i dalje prepušteni sami sebi i ovaj rezultat uspješne sezone je rezultat samoinicijativnog ulaganja malih ljudi i snalaženje za stvaranje dodatnih prihoda jer su na to primorani. Iznajmljivači definitivno neće ulagati dodatna sredstva kako bi što uspješnije punili državni proračun, tako da će se vjerojatno zadržati na onome što su do sad radili”, osvrnuo se na moguću promjenu predsjednik Udruge iznajmljivača privatnog smještaja Zadar Daniel Radeta.
A u nedavnom intervjuu za Media Servis ministar turizma Gari Cappelli naglasio je kako što učinkovitije pristupiti primjeni Zakona.
“Da se točno zna što je apartman s tri, četiri ili pet zvjezdica, znači doći će do nekih korekcija. Isto tako dat ćemo mogućnost svima da uz povoljne kredite koje će se ponuditi putem komercijalnih banaka zajedno s HABOR-om, to će biti krediti negdje između 2 i 3% kojima će do 50 000 eura na deset godina s godinom dana počeka, gdje će moći svi koji žele poboljšati svoje kapacitete, recimo ići s tri na četiri zvjezdice, moći u svojim apartmanima izvršiti neke preinake i na taj način podignuti svoju kvalitetu i zvjezdicu.”
Na taj način iznajmljivačima neće biti zabranjeno obavljanje djelatnosti, ali će gosti dobiti informaciju da objekt nema kategoriju te stoga mogu očekivati niži standard usluge. Kriteriji koje građani očekuju kod najma apartmana su različiti.
“Obiteljski sam čovjek, imam troje djece tako da mi je bitna samo blizina mora, da parkiram i da se ne mičem. Ja sam bio u Njemačkoj, ali ovo je bolje. Nismo za iznajmljivanje, jer mi idemo kod svekrve na more. Bitno nam je, prvo normalno – cijena, da je komforan, uredan i čistoća. Pa bolje je tu. Jeftinije je. Zavisi koliko tko ima novaca, pa to i traži. Najvažnije je da imaš kupaonu, da ti je čisto i uredno, da imaš gdje pojesti doručak, popiti kavicu ili neku terasicu. Cijena normalno da nije prevelika jer ustvari što boraviš, samo prespavaš. Vani si, zato sam došao na more, ne da prespavam.”
Osim prehrane, novosti su i da se smještaj sezonskih i terenskih radnika više neće smatrati ugostiteljskom djelatnošću te oštrije mjere za iznajmljivače koji rade “na crno” i goste koji ne plaćaju boravišnu pristojbu, a pojačat će se i inspekcijski nadzor. Procjenjuje se da bi zakonska promjena mogla imati učinak na 20.000 iznajmljivača.
Prijedlog Zakona prošli je tjedan pušten u javnu raspravu, a putem e-savjetovanja svi zainteresirani u idućih mjesec dana mogu uputiti mišljenje, primjedbe, kritike i prijedloge.