NEMA PLAĆA U ULJANIKU: Radnici prijete štrajkom
Sanacija, restrukturiranje i dokapitalizacija Uljanika bili su tema sastanka Sindikata metalaca i Uprave Uljanika.
Dok se čeka odluka Europske komisije, a nakon što je jamstva u iznosu od 96 milijuna eura za kredit brodogradilištu dala Vlada, radnici i dalje čekaju svoje plaće dok je onima u 3. maju isplaćena danas.
Uljanik radi na programu restrukturiranja, za što ima podršku Vlade, poručio je nakon sastanka sa sindikatima član Uprave Uljanika Marinko Brgić rekavši da je razgovor bio konstruktivan te misli da su riješili nesuglasice sa sindikatima.
“Cilj nam je da radnici dobivaju plaće što ovaj put nisu dobili. Radimo sve na tome da plaća čim prije bude isplaćena. Vidjeli ste da smo dobili odluku naše Vlade koja nas podržava u svim ovim putevima prema restrukturiranju i sada čekamo odluku Europske komisije”, rekao je Brgić.
Sindikati s druge strane prijete štrajkom. Predsjednik Sindikata metalaca Vedran Dragičević rekao je kako hrvatska brodogradnja teško može konkurirati s inozemnom jer poručuje “Kinezi izbacuju brodove kao na traci”. Dragičević je rekao i kako im je na današnjem sastanku rečeno da bi s jamstvom države odnosno takvim financijskim injekcijama mogli izdržati do travnja. Na pitanje što misli hoće li biti otpuštanja radnika, Dragičević je rekao da program restrukturiranja nije još napravljen, ali da su oni naravno protiv toga.
“Postoji različiti način kako se može riješiti taj problem, mi ćemo u tim razgovorima učiniti sve da ne bude otpuštanja. Mi smo do sada uvijek i stalno otpuštali radnike i nismo ništa dobili. Pa nećemo tako, dokle ćemo tako. Onda neka se radnicima kaže: ovo se zatvara i idite negdje vani raditi”, rekao je Dragičević, a prenosi Media servis.
Višak radnika bit će posljedica restrukturiranja odnosno prenamjene brodogradilišta poručuje predsjednik Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije Bruno Bulić dodavši da se kod prenamjene misli na turizam. Sindikati žele znati koliko će se radnih mjesta ugasiti, a koliko otvoriti, rekao je Bulić.
“Ono ključno što je za radnika je plaća. Radnik plaću nije dobio. Sutra idemo u postupak mirenja s velikom vjerojatnoćom, s obzirom na brzinu Europske unije oko donošenja odluka, da bi u utorak mogao biti štrajk”, rekao je Bulić.