NADBISKUP HRANIĆ O “IZJAVI” HBK: Ona nije protiv Plenkovića, ali imat će što pročitati

đuro hranić

‘Ne smije se osporavati pravo na glasanje po savjesti’ poručila je Hrvatska biskupska konferencija. Iako su više puta naglasili da se izjava ne odnosi ni na koga konkretno, premijeru Andreju Plenkoviću su poručili da u njoj ima što pročitati.

Piše: Andrea Barać

Negiraju i da je termin konferencije smišljeno izabran, odnosno prije rasprave o Zakonu o pobačaju, a potom su istaknuli da u kreiranju tog zakona ne smije sudjelovati tim s istim svjetonazorima.
Iako smo sekularna država, Crkva je odlučila još malo zaroniti u naš politički sustav.

‘Pravo na priziv savjesti je zadnja crta obrane demokracije’, poručila je Hrvatska biskupska konferencija u Izjavi Komisije Iustitia et pax ‘Savjest – čuvar čovjekova dostojanstva i slobode’. Pritom su se referirali na raspravu o Istanbulskoj konvenciji, referendumima, ali i na nadolazeću raspravu o Zakonu o pobačaju.

“Kad je riječ o pitanjima vrijednosne orijentacije, tada sloboda savjesti pojedinca ima apsolutnu prednost pred tzv. stranačkom stegom”, rekao je profesor sa đakovačkog KBF-a Vladimir Dugalić.

‘U društvu vidimo ozračje straha, gušenje slobode mišljenja i odlazak u jednoumlje. Kao da su na djelu elementi totalitarnog sustava gdje politička stranka kaže svoje i svi se tako trebaju ponašati’, izjavio je nadbiskup đakovačko-osječki Đuro Hranić. Više puta je ponovio da ne prozivaju nikoga konkretno, a onda opet dodao…

“Ona se sigurno odnosi i mislim da premijer Plenković ima što u izjavi pročitati i naći poruku za sebe, ali ne bih volio da to bude shvaćeno da je pisana protiv njega”, rekao je Hranić.

Upitan treba li Crkva biti sukreator Zakona o pobačaju, Hranić je poručuje da ne žele utjecati na ministra Kujundžića, ali da svatko ima svoj stav i kada dođe do glasanja da treba glasati po savjesti:

“Nipošto ovo nije htjelo biti, da mi želimo ovim ući u javnu raspravo u tom zakonu. To može biti doprinos ozračju kakvim trebamo ući i kakvo trebao stvoriti kada ulazimo u javnu raspravu”.”Ako mislite da će biskup pisati zakon, u tom slučaju ga Crkva neće pisati”, rekao je Dugalić. ”Niti ga želimo pisati”, ubacio se Hranić.

”Treba vidjeti što se podrazumijeva pod pojmom Crkva. Crkva je širok pojam. Ako neki vjernici kao stručnjaci budu sudjelovali u svoje ime u uzradi zakona, oni su opet dijelovi Crkve. Ne bi bilo dobro da se oformi stručni tim koji bi bio samo jednog svjetonazorskog uvjerenja”, nadovezao se Dugalić.

Na upit čini li dovoljno Katolička crkva u Hrvatskoj da prokaže sve odgovorne za pedofiliju u redovima Crkve, Hranić je istaknuo da to nije tema konferencije, ali je ipak odgovorio:

“Uvijek u svakoj situaciji je pitanje činimo li dovoljno. Osobno mislim da smo jako puno učinili da HBK u svemu zauzima stav nulte tolerancije”, istaknuo je Hranić.

PISALI SMO:

OSUMNJIČEN HRVAT I DVA SRBINA: Digli u zrak katoličku crkvu u Erdutu – čitajte OVDJE.