ZNANOST UPOZORAVA: I bacanjem hrane pretjerano zagrijavamo Zemlju – kako?
Znanstvenici su opet ponudili svijetu jednu veliku istinu. Utvrdili su kako bi smanjenje bacanja hrane uveliko dovelo do smanjenja emisija i zagrijavanja našeg planeta.
Osim toga, kažu, a to bi uveliko utjecalo i na klimatske promjene – posebno na podizanje razine mora mora i druge ekstremne promjene.
Prema pisanju Guardiana gotovo 14 posto emisija iz poljoprivrede moglo bi se izbjeći 2050. godine kada bi se bolje kontrolirala uporaba hrane i njezina distribucija.
Tako piše u izvješću Instituta za klimatske promjene iz Potsdama, u kojem izravno stoji:
“Poljoprivreda je iznimno veliki pokretač klimatskih promjena. Trebamo izbjegavati gubitak hrane i njezino bacanje budući sve to proizvodi nepotrebne emisije koje pokreću klimatske promjene.”
Gotovo 30 do 40 posto hrane, koja se proizvede u svijetu, nikada se i ne pojede, zato što se ta hrana pokvari nakon žetve i tijekom transporta, a potom ju se baca.
Te će brojke, kaže se u izvješću, biti još i veće, budu li ekonomije poput Kine i Indije usvojile zapadne običaje hranjenja.
U istraživanju stoji i ova zanimljivost: “Dok se siromašne zemlje razvijaju i dok svjetska populacija raste, emisije bi mogle narasti od 0,5 giga tona karbon dioksida do 1.9 i 2.5 GT…. A gubitak
hrane i otpad ugrožavaju ljude, sve to stoji i silan veliki i šteti našem planetu.