ŽUSTRO U SABORU: Iskre između HDZ-a i SDPa-a u raspravi o Strategiji nacionalne sigurnosti

krstičević

U Saboru se danas raspravljalo o Strategiji nacionalne sigurnosti i pripadajućem zakonu, ali nije nije moglo bez doticanja antifašizma.

Izvješće: Ante Ljubičić (Media servis)

Premijer Plenković je predstavio strategiju za koju kaže da je ishodišni dokument za strateške nacionalne interese i da će omogućiti pravodobnu reakciju na sve krizne situacije.

“Mi smo željeli da ovaj dokument koji će biti referentan bude u skladu s onim što danas rade druge države, gotovo sve naše susjedne zemlje, velike zemlje, partneri, ključne zemlje u međunarodnoj zajednici usvajaju ovakve dokumente u razdoblju otprilike od 10 godina. To znači da se svaka država prilagođava mijenjajućim globalnim okolnostima”, izjavio je Plenković.

Nakon prigodničarskog uvoda premijera, za govornicu je došao ministar obrane Krstičević rekavši da sustav sigurnosti mora biti moderan i prilagođen našoj tradiciji. Podsjetio je na tri krizna događaja koja su se dogodila u novijoj povijesti – poplave, izbjegličku krizu i Kornate. Posljedice tih kriza osjećamo i danas te su ostala brojna otvorena pitanja…”Želimo sve te probleme koje smo imali u upravljanju tim kriznim situacijama riješiti, popraviti, nadograditi. Sve ono što je dobro želimo zadržati. Ono što je najvažnije u tom sustavu domovinske sigurnosti je da taj sustav mora imati sposobnost predviđanja”, istaknuo je Krstičević.

Zato je ustrojena i nova koordinacija za sigurnost koja će procjenjivati rizike. Da rasprava ne prođe bez osvrtanja na aktualno stanje u Zagrebu i mijenjanje imena Trga maršala Tita, pobrinuo se SDP. Najavili su amandman kojim će se u strategiju ugraditi i antifašizam.

“Danas nam na žalost viziju povijesti kreiraju razni revizionisti koji ne poštuju ni Ustav” rekao je Marko Vešligaj.”Kada je riječ o Hrvatskom ustavu, antifašizmu koji je ugrađen u preambulu Ustava mislim da tu svi dijelimo te vrijednosti. Ono gdje trebamo raditi razliku je antifažizam za vrijem Drugog svjetskog rata i nedemokratski režim nakon 1945. godine” odgovorio je Plenković.

SDP-ov Joško Klisović poručio je da su podjele i revizionizam glavna ugroza nacionalnih interesa u Hrvatskoj. “Zloupotreba i produbljivanje tih podjela za homogeniziranje birača na izborima od neodgovornih političara je još uvijek česta pojava. Zloupotreba u dnevnoj politici također i to od onih koji su gladni moći, a nemaju što ponuditi ovim građanima”, kazao je Klisović.

SDP-ovi amandmani očigledno neće dobiti potporu Vlade. “Ne morate. Preuzimate odgovornost, ne želite jačati sustav sigurnosti, ne želite da se razvijaju nove sposobnosti, ne želite da Hrvatska ima takav strateški dokument”, izjavio je Krstičević.

“Insinuirati da time impliciramo da ne želimo jačanje nacionalne sigurnosti u ovoj zemlji je vrlo nizak politički udarac i nije primjereno i znate da nije istina. Takva vrsta prijetnje prema SDP-u ne može proći”, odgovorio je Klisović.