ZNANSTVENICI SLOŽNI: Klimatske promjene pogubne za Jadran – situacija ozbiljna

“Klimatske promjene i očuvanje morskih ekosustava Jadranskog mora” naziv je znanstvenog skupa koji se održava u Zadru. 

Sudjeluje više od 80 izlagača, a svi imaju isti cilj: osvijestiti utjecaj klimatskih promjena, u kombinaciji s ljudskim aktivnostima, na Jadransko more.

Situacija je ozbiljna

Unatoč idiličnim kadrovima, situacija je ozbiljna. Po ocjeni stručnjaka, s aktivnostima za očuvanje ekosustava kasnimo barem 20 godina.

– Teško da ćemo mi za života uspjeti preokrenuti trendove, kaže za HRT Aljoša Duplić, ravnatelj Zavoda za zaštitu okoliša i prirode.

Valja misliti na generacije koje dolaze i prisjetiti se poznate krilatice koja kaže da planet nismo naslijedili od svojih predaka već posudili od svoje djece. Možemo stoga barem smanjiti pritisak na ekosustave. Znanstvenici upozoravaju, primjerice, na toplinske valove koji se, kao i na kopnu, događaju i u moru.

Foto: Pixabay.com

– On ne djeluje sam, on djeluje u sinergiji s onečišćenjem, promjenama na staništu, sa stranim invazivnim vrstama, prelovom, neodrživim korištenjem vrsi u ekosustavu, kaže Duplić.

Priroda se više sama ne može obraniti

Popis je dug i priroda se više sama ne može obraniti. Potrebna je ljudska pomoć. Primjerice, livade posidonije posebno su ugrožene. Ponajviše sidrenjima velikih brodova i jahti, a 2030. godina je trenutak kada će, nadaju se znanstvenici, biti donesena zakonska regulativa zahvaljujući kojoj livade posidonije, koje su zapravo pluća mora, više neće biti ugrožena vrsta.

– Nade mora biti, moramo se prilagoditi jer ako se ne prilagodimo, nećemo opstati, prilagodba je ključ opstanka, poručuje Tomislav Šarić, predsjednik OO skupa “Klimatske promjene i očuvanje morskih ekosustava Jadranskog mora”.

Više od 80 znanstvenika u dva će dana raspravljati o klimatskim promjenama. Skup je otvoren za javnost, a teme podjednako atraktivne znanstvenicima i javnosti.