ZLATNA GROZNICA TRESE SVIJET: Silno raste njegova cijena a i Hrvati ga kupuju sve više

Geopolitičke nestabilnosti, trgovinski ratovi i gospodarska neizvjesnost snažno utječu na ponašanje ulagača te ih usmjeravaju prema tradicionalno sigurnijim investicijama, poput onih u zlato.

Rezerve zlata stvaraju i brojne države, posebno one kojima bi SAD mogao uvesti sankcije. Cijena zlata trenutačno je blizu najviše razine u povijesti.Zlatna groznica trese svijet. Trgovci i zlatari na ulicama Pekinga, ali i u mnogim drugim svjetskim gradovima, imaju pune ruke posla.

– S tako visokim cijenama zlata u ovom trenutku, čini se da je ovo dobra prilika da se to zlato iskoristi za izradu nakita, kaže jedna stanovnica Pekinga.

U proteklih godinu dana cijene zlata narasle su za gotovo 40 posto i ne očekuje se da će u skoroj budućnosti zabilježiti pad. Naprotiv – predviđa se da bi sa sadašnjih 3000 dolara po unci mogle narasti i mnogo više.

– Zadnjih nekoliko godina imamo ubrzanu dedolarizaciju. Središnje banke što prije se žele riješiti dolara u svojim deviznim rezervama i to zamjenjuju uglavnom zlatom. Centralna i krovna svjetska organizacija za zlato – London Bullion Market Association – iznijela je očekivanja da bi unutar pet godina cijena zlata mogla dosegnuti sedam tisuća dolara, kaže za HRT dr. sc. Saša Ivanović, predsjednik Uprave Centra Zlata.

Osim što ga kupuju građani, gomilaju ga i države, a Sjedinjene ga Države i premještaju u domaće riznice, samo iz Velike Britanije povukli su najveće količine zlata još od 2012. godine ukupno procijenjene na više od 60 milijardi dolara.

– Zlato se nameće kao posljednje utočište, relativno gledano burza je malo preskupa pa investitori povlače novac i uzimaju dobit. Ostala imovina je nesigurna, a obveznice su pod pritiskom najavljenih izrazito velikih deficita. I jednostavno, kada pogledate investicijski pejsaž, zlato je jedino mjesto gdje možete pobjeći, kaže financijski analitičar Neven Vidaković.

Trenutačni razlog visokih cijena zlata su najavljene američke carine ostatku svijeta, no osim ekonomskog postoji i onaj povijesni – u trenucima globalne nesigurnosti zlato je jedina imovina koja neće izgubiti svoju vrijednost.

Foto: Pexels.com

– Nije čak ni pitanje hoće li doći do rata koliko će doći do fizičkog obračuna i koliko je ekonomska i trgovinska situacija nestabilna. U takvim situacijama sve zemlje žele ojačati svoj financijski sustav, a to mogu samo napraviti preko gomilanja količina zlata, kaže Vidaković.

Nije zlato sve što sja, tako je i cijena srebra koja je mnogo pristupačnija narasla u zadnjih godinu dana – također za gotovo 40 posto te se polako ali sigurno približava granici od 40 dolara za uncu.

“Hrvati sve više i više kupuju zlato”

O ovoj smo temi razgovarali s dr. sc. Sašom Ivanovićem, stručnjakom za trgovanje plemenitim kovinama.  – I u Aziji, i u Europi, i u Americi – svagdje je potražnja dosta velika, rekao je Ivanović.

Rekao je kako od 2018. godine postoji povećana potražnja centralnih banaka za investicijskim zlatom.

– Količine koje oni kupuju iz godine u godinu sve su veće i veće. Samim time to značajnije gura cijenu na gore, rekao je Ivanović.

Dodao je kako se radi o jednom vidu dedolarizacije – većina zemalja želi se maknuti od dolara jer vide da se novi predsjednik SAD-a Donald Trump, kako je rekao Ivanović, dosta agresivno želi pogurati neke svoje vrijednosti na ostatak svijeta.

– Micanje od dolara, ulazak u zlato je rezultiralo čak i prošle godine da je zlato postalo druga rezervna valuta, čak je premašilo euro kao rezervnu valutu centralnih banaka, rekao je Ivanović.

Rekao je i da Hrvatska još uvijek kaska za brojkama prometa u ostalim europskim zemljama, ali da polako ali sigurno ide do njih.

– Zlato u Hrvatskoj postalo je isplativo tek ulaskom u EU, kad se oslobodilo PDV-a i poreza na luksuz, istaknuo je.

– Hrvati sve više i više kupuju zlato, dodao je Ivanović.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!