ŽENE TEŠKO NAPREDUJU: U upravama hrvatskih kompanija nema ih ni 19 posto!

Ususret Danu žena Hrvatska udruga poslodavaca i Deloitte predstavili su rezultate drugog istraživanja „Žene u poslovnom svijetu“ koje prikazuje stavove i razmišljanja 186 žena i muškaraca, menadžera na vodećim pozicijama tvrtki i financijskih institucija, sa posebnim naglaskom na razvoj poduzetništva žena.

Izvor: Media servis

Broj žena u upravama hrvatskih kompanija izlistanih na Zagrebačkoj burzi polagano raste, ali ih je još uvijek manje od 19 posto. Potvrđuju to i nalazi zajedničkoga istraživanja Deloitta i HUP-a koje je provedeno od listopada do prosinca 2018. godine.

Upravo je nemogućnost profesionalnoga napredovanja pokazala da se žene i dalje suočavaju s određenim barijerama u izgradnji karijere. Predsjednica HUP-a Gordana Deranja:
“Bilo bi dobro pitati muškarce na ove dane koji su pred nama zašto misle da žene nisu sposobne više biti na rukovodećim funkcijama? Ono što je veća prepreka ženama je to štp postoji neko nepovjerenje ili nekakav status, ipak sam je predsjednik uprave, to je moć, to je ugled, ali uvijek taj moćnik ima neku ženu uz sebe koja odrađuje posao”, rekla je Deranja.

“Žensko pitanje nije tema koju treba vezati samo uz Dan žena nego i tijekom cijele godine jer su kompanije koje njeguju rodnu ravnopravnost dokazano uspješnije i konkurentnije na tržištu”, istaknula je Deranja te nadodala:

” Glupo je reći da žena treba dobiti posao zato što je žena, a isto tako je žalosno da ne dobije posao samo zato što je žena. Uz veću rodnu raznolikost bolje su firme i dolaze do svježih ideja”, rekla je Deranja.

Istraživanje je predstavila Helena Schmidt, partnerica u Deloitteu koja je u kratkim crtama izložila rezultate koji glase: žene su i dalje slabije plaćene od muških kolega, susreću se s brojnim zaprekama u napredovanju, ali s druge strane, kompanije koje su prepoznale vrijednost rodne uravnoteženosti, sve više uključuju žene.

Schmidt se posebno dotaknula stereotipa. “Mi kažemo da možemo sve i da odgajanje djece, uloga majke, direktorska pozicija da nije moguća kombinacija, to se većina ne slaže. Unatoč svim onim ranijim pozicijama smatramo da je to sve moguće”, rekla je Schmidt.

Jedna od kompanija koja je prepoznala upravo tu vrijednost diverzifikacije je Pliva, čiji je predsjednik Uprave Mihael Furjan istaknuo da se kod njih na većini rukovodećih pozicija nalaze žene i da su na to iznimno ponosni.

“To je rezultat jednakih mogućnosti i činjenica da puno više žena dolazi sa fakulteta sa kojih mi zapošljavamo. To nije rezultat pozitivne diskriminacije žena nego jednostavno jednakih prilika. Ali mi smo ponosni zapravo što smo drugačiji od ostatka zemlje i Europe”, rekao je Furjan.

Nakon predstavljanja rezultata istraživanja uslijedila je panel rasprava na temu „Razvoj i zadržavanje talenata“ u kojoj su sudjelovali mnogi relevantni panelisti, a jedna od njih je bila Irena Weber, zamjenica izvanrednog povjerenika u Agrokoru, koja je rekla da talent ipak nije dovoljan za uspjeh:

“Ja bih rekla da je talent sigurno urođena prednost u određenom području, ali isključivo uz jedan dugotrajan i snažan rad se on može pretvoriti u uspjeh”, rekla je Weber.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!