ZDRAVLJE IZ PRIRODE: Tri narodne biljne mješavine koje pomažu kod aritmije
Srce vam ubrzano lupa i preskače? Povremeno osjećate bol u prsnom košu i brzo ostajete bez daha? Zbog nepravilnog rada srca imate i povremene vrtoglavice? Moguće je da imate srčanu aritmiju.
Aritmija je poremećaj srčanog ritma koji uključuje nepravilnosti u njegovu radu i frekvenciji. Neki od mogućih uzroka su povećani stres i tjeskoba, emocionalna uzbuđenost, pretjerano uzimanje kofeinskih i energetskih napitaka, loša i nezdrava prehrana, kao i oboljenja štitnjače.
Patite li od srčane aritmije, od pomoći vam mogu biti narodne biljne mješavine koje su provjereno dobre za rad srca. Postoje zdrave biljne mješavine koje preporučuju travari, a koje mogu umiriti srce, smanjiti broj otkucaja te vas opustiti i omogućiti dobar san, koji je također ključan za zdravo srce, piše Alternativa za Vas.
Najbolje biljne mješavine za dobar srčani ritam
1. Srčenica, matičnjak i valerijana
Premda možete piti i čaj od samo jedne biljke – srčenice (lat. Leonurus cardiaca L.), preporučuje se i njezino kombiniranje s drugim biljem koje je dobro za srce, primjerice s matičnjakom i valerijanom.
Priprema čaja: Pomiješajte po 30 g srčenice i matičnjaka s 10 g korijena valerijane. U večernjim satima potopite 2 žlice ove biljne mješavine u 400 ml hladne vode te ostavite da odstoji do jutra.
Ujutro zakuhajte pa ostavite da lagano vrije 2-3 minute. Ostavite čaj da se ohladi, zatim ga procijedite i popijte. Po želji, zasladite ga s malo meda.
Srčenica je biljka koja se najčešće koristi kao pomoć kod lupanja srca i njegova neujednačenog ritma. Uz to, ublažava anksioznost i snižava krvni tlak, a pomaže i kod želučanih tegoba.
Matičnjak (lat. Melissa officinalis) je poznat po svom umirujućem djelovanju. U tradicionalnoj iranskoj medicini ova se biljka koristi za ublažavanje srčanih palpitacija.
Budući da ublažava stres i tjeskobu, pozitivno djeluje i na srčani ritam. Usto, donosi dobar san te snaži i pomlađuje srce. Valerijana (lat. Valeriana officinalis) jedna je od najpoznatijih sedativnih biljaka koja odlično djeluje na srce te pomaže kod njegova ubrzanog i nemirnog rada.
2. Stolisnik, glog, matičnjak i valerijana
Priprema čaja: Uzmite po 1 žličicu svake od ovih biljaka te prelijte litrom vode. Zakuhajte pa nastavite kuhati još 3 minute.
Ostavite da stoji poklopljeno još 10-ak minuta. Procijedite pa pijte čaj u gutljajima tijekom dana. Kod aritmije preporučuje se konzumirati po 1 litru ovog čaja na dan.
Prema preporuci travara Izeta Hodžića, ovu mješavinu pijte nekoliko dana, a zatim nekoliko dana prijeđite na konzumaciju treće mješavine (navedene ispod).
Čaj od treće biljne mješavine također pijte nekoliko dana. Naizmjenično po nekoliko dana konzumirajte čaj od druge i treće mješavine. Stolisnik ili hajdučka trava (lat. Achillea millefolium) regulira i pročišćava krv te pomaže kod srčanih oboljenja.
Glog (lat. Crataegus oxycantha) jedna je od najsvestranijih biljaka kada je riječ o liječenju srčanih oboljenja. Osim što snižava krvni tlak i regulira neujednačen srčani ritam, usto povećava snagu srčanog mišića.
Primjenjuje se i kod ateroskleroze i kongestivnog zatajenja srca, a uzima se i nakon srčanog udara kako bi se spriječila daljnja oštećenja srčanog mišića.
3. Divlji mažuran, majčina dušica, stolisnik i metvica
Priprema čaja: U lonac dodajte po 1 žličicu svake od navedenih biljaka te prelijte litrom vode.
Zakuhajte te nastavite kuhati još 3 minute. Potom ostavite da odstoji poklopljeno 10 minuta. Procijedite pa pijte čaj u malim gutljajima tijekom dana.
Divlji mažuran (lat. Origanum vulgare) djeluje blago umirujuće, čuva zdravlje srca te sprečava začepljenje krvnih žila. Slično kao i divlji mažuran, i majčina dušica ima umirujuće djelovanje, što se povoljno odražava na rad srca.
Metvica (lat. Mentha piperita) smiruje živčani sustav te pozitivno djeluje na srce i krvožilni sustav.
Dodatni savjeti koji pomažu kod aritmije
Osim konzumacije ljekovitih i umirujućih čajeva, važno je i da pazite na prehranu te da smanjite unos soli.
Konzumirajte namirnice bogate magnezijem, kalijem i kalcijem jer su ti minerali, odnosno elektroliti ključni za zdravlje srca.
Upravo elektroliti pomažu u prijenosu električnih signala, što je direktno povezano sa srčanim ritmom.
Također, pokušajte smanjiti i razine stresa i tjeskobe jer oni dodatno opterećuju srce. Isprobajte neke od tehnika relaksacije, poput šetnje, dubokog disanja i joge.