ZDRAVLJE IZ PRIRODE: Koji su simptomi i kako protiv herpesa?

Foto: Pixabay.com
Foto: Pixabay.com

Spadate li među one kojima barem jednom u životu, obično tijekom jako stresnih razdoblja, izbije bolan i neugodan herpes na usnama? Ako je tako, onda sigurno znate koliko to može biti neugodno, iritantno i bolno.

Procjenjuje se da čak dvije trećine svjetske populacije u sebi nosi virus herpesa.

No, kod nekih je osoba virus uspavan te se zahvaljujući njihovu snažnom imunosnom sustavu herpes nikad ne manifestira simptomima poput bolnih mjehurića.

Iako mnogi i ne znaju da su nositelji virusa, lako ga mogu prenijeti drugima. Herpes se lako prenosi fizičkim kontaktom sa zaraženom osobom. Osim na usni, herpes se može pojaviti i na genitalijama i na leđima.

Herpes koji se pojavljuje na usni i na genitalijama naziva se herpes simplex 1 i 2, dok je onaj na leđima ili trupu poznat pod nazivom herpes zoster. Uzrokuje ga isti virus koji dovodi i do pojave vodenih kozica.

Iako su neka istraživanja pokazala da se herpes može na prirodni način uništiti i potpuno eliminirati, mnogi liječnici i dalje smatraju da taj virus, jednom kad uđe u organizam, u njemu zauvijek ostaje.

Simptomi herpesa: Pojava jednog ili više mjehurića na koži ispunjenih tekućinom koji pucaju (obično na  usnama, unutar usne šupljine, na genitalijama, bedrima…)
Oko mjehurića možete osjećati osjetljivost, bol, svrbež, može se pojaviti crvenilo. Mjehurići koji pucaju te se pretvaraju u krastice koje zacjeljuju tijekom 10-14 dana. Neke osobe imaju simptome slične prehladi ili gripi koji uključuju slabost, umor, bolove i laganu groznicu, piše Alternativa za Vas.

Prirodna sredstva koja pomažu kod herpesa  

Postoje prirodna sredstva koja vam mogu pomoći riješiti se neugodnog herpesa.

1. Ekstrakt maslinova lista

Ekstrakt maslinova lista s razlogom se naziva jednim od najboljih prirodnih antibiotika. Tijekom istraživanja pokazao je svu svoju snagu u obuzdavanju virusnih infekcija.

Sadrži tvar oleuropein koja stvara zaštitno polje oko virusa i njegovih stanica te onemogućuje njihovo daljnje širenje.

Francuski biolozi su još 1992. godine objavili studiju u kojoj su naveli da ekstrakt maslinova lista ima moć potpuno uništiti virus herpesa! Osim što može uništiti virus, ekstrakt maslinova lista daje snažan poticaj imunosnom sustavu.

Primjena: uzimajte po 2 kapsule ekstrakta maslinova lista od 500 mg s 20% oleuropeina svaka tri do četiri sata uz obrok.

Imate li ekstrakt maslinova lista koji sadrži 6 posto oleuropeina, uzimajte po 3-4 kapsule svakih 6 sati tijekom akutne infekcije herpesa. Uzimajte terapiju sve dok vam se stanje ne poboljša.

Kad se simptomi herpesa smanje, nastavite s 1-2 kapsule sve dok simptomi potpuno ne nestanu.

Napomena: budući da ekstrakt maslinova lista čisti organizam od toksina, tijekom njegova uzimanja mogli biste osjećati umor, glavobolju ili blagu mučninu.

2. Cink i vitamin E

Kako biste doskočili virusu herpesa, jedite što više namirnica koje su bogate cinkom, poput bučinih sjemenki i špinata.

Cink je važan jer pomaže koži u zacjeljivanju. Taj mineral također sudjeluje u revitalizaciji i obnovi kože te njenoj zaštiti od virusa i infekcija.

Imate li genitalni herpes, pomoći vam može cinkov sulfat koji možete nanositi lokalno na područje zahvaćeno herpesom, kao i vitamin E, koji će ubrzati nestanak mjehurića te smanjiti bol i nelagodu.

3. Narančasto i crveno voće i povrće

Ove namirnice bogate su antioksidansima, vitaminom C i beta-karotenom, a to znači da pomažu zacjeljivanju kože te općenito daju snažan poticaj vašem imunosnom sustavu.

Konzumirajte i hranu bogatu vitaminima B-kompleksa jer će dodatno osnažiti vaše obrambene snage te ćete puno manje biti podložni ovom virusu i njegovim simptomima.

Među takve namirnice spadaju banane, smeđa riža, kvasac, zelena salata…

Vitamini B-skupine smanjuju i utjecaj stresa na organizam (stres je jedan od okidača za neugodnu pojavu herpesa).

4. Namirnice koje sadrže lizin (L-lizin)

Važno je znati da postoje određene namirnice koje će ojačati vaš obrambeni sustav i spriječiti pojavu herpesa ili ublažiti već postojeće simptome.

U takvu hranu spada ona koja obiluje esencijalnom aminokiselinom – lizinom. U svoju prehranu što češće uvrstite grah, prokulice, cvjetaču, brokulu, ciklu, krumpir, jabuke, smokve, kruške, breskve, domaći jogurt.

5. Antivirusne biljke

Imate li herpes, svakako isprobajte i biljke koje imaju snažna protuvirusna svojstva, primjerice: bazgu, neven, astragalus,korijen sladića, piskavicu, češnjak.

6. Eterična ulja

U tretiranju i ublažavanju herpesa mogu vam pomoći i neka eterična ulja: ulje paprene metvice, ulje klinčića, ulje lavande, ulje čajevca, ulje mire.

Primjena: odaberite neko od ovih ulja te ga nanosite na herpes nekoliko puta dnevno (samo 1-2 kapi).  Ako vam je koža jako osjetljiva, svakako pomiješajte eterično ulje s nekim baznim, poput kokosova ili jojobina ulja.

Namirnice koje valja izbjegavati

Izbjegavajte šećer, procesiranu hranu, alkohol te općenito hranu koja povećava kiselost organizma. Izbacite iz prehrane i namirnice koje sadrže L-arginin poput žitarica i proizvoda od žitarica te čokolade. L-arginin je inače aminokiselina koja može potaknuti razmnožavanje virusa herpesa.

Koraci koje možete poduzeti ako vam izbije herpes

Ne dirajte rukama mjehuriće koji su vam izbili na koži. Što češće perite ruke.  Imate li herpes, ne dijelite s drugima kuhinjski pribor, čaše, zubnu četkicu, ručnike i sl. Ne ljubite druge i izbjegavajte fizički kontakt.

Kako biste smanjili iritaciju, nemojte trljati ranice ili mjehuriće te koristite samo blage, prirodne sapune i toplu vodu. Osjećate li bol i veću nelagodu, pritisnite područje herpesa toplim ručnikom ili napunite kadu vodom pa sjedite neko vrijeme u toploj kupki.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!