ZDRAVLJE IZ PRIRODE: Kako osvježiti dah i spriječiti bolesti usne šupljine

Loš zadah može biti posljedica bakterija nagomilanih između zuba i na površini jezika, bolesti zubnih desni ili loše probave.

Rjeđe je u pitanju bolest unutrašnjih organa, primjerice jetre. Štogod bilo uzrok, pravilna higijena usne šupljine ublažit će ili čak odstraniti ovaj problem.

Ne samo što će vam pomoći osvježiti dah, nego će ujedno zaštititi vaše zube i desni.

Primijenite ova biljna sredstva u kombinaciji s redovnim higijenskim mjerama i uživajte u svježem dahu u svakom trenutku vašeg dana, piše Alternativa za Vas.

Klorofil

Ljudi su već od davnina primijetili da im je dah svježiji nakon što pojedu zeleno lisnato povrće. To je zasluga klorofila, kemijskog spoja i pigmenta koji lišću daje zelenu boju.

Osim što uništava mikrobe u ustima i tako pomaže u borbi protiv neugodnih mirisa u usnoj šupljini, klorofil ujedno uklanjanja i toksine u probavnom sustavu te čisti tijelo od toksina i teških metala.

Onima koji pate od lošeg zadaha, stručnjaci preporučuju da jedu zeleno lisnato povrće ili da piju povrtne sokove. Klorofil je dostupan i u obliku dodataka prehrani, a možete ga nabaviti i u Alternativa Webshopu.

Peršin

Jedna od riznica klorofila je peršin (lat. Petroselinium crispum). Ovo mediteransko povrće jedno je od najjačih biljnih sredstava protiv lošeg zadaha.

Sadrži snažna protuupalna i antioksidativna svojstva koja pomažu ukloniti toksine i blokirati neugodne mirise. Koristite ga kao začin u jelima ili ga žvačite svježeg, par listića nakon svakog obroka, za savršeno ugodan dah.

Ilustracija: Pixabay.com

Kopar

Kopar (Anethum graveolens) posjeduje antibakterijska, probavna i diuretska svojstva i prijatelj je dobrog daha. Djeluje na uzročnike lošeg zadaha i sprječava njihovo širenje, te ujedno štiti od upala usne šupljine.

Za osvježenje daha, jednostavno žvačite svježe sjemenke kopra. Možete napraviti i čaj koji će vam pomoći.

Dvije žličice lišća prelijte sa 2 dcl vruće vode, poklopite posudu i pustite da odstoji 10-ak minuta. Procijedite i dodajte limuna i meda po želji.

Paprena metvica

Nije slučajno da većina pasti za zube sadrži upravo metvicu (Mentha piperita). Sastojci ove biljke daju osjećaj svježine i čistoće u ustima, ali i mnogo više od toga.

Njezini aktivni sastojci uništavaju bakterije i gljivice u ustima. Metvica štiti i ostatak organizma – aktivni sastojci ulaze u krvotok i izlaze kroz pore putem znoja.

Stoga nakon svakog obroka žvačite nekoliko svježih listova metvice, a kraju ih i progutajte. Možete koristiti i druge oblike paprene metvice – efikasno eterično ulje.

Ono uklanja zadah temeljitije od farmaceutske vodice za usta. Nakapajte dvije ili tri kapi metvičinog ulja u decilitar tople vode. Grgljajte 45 sekundi pa ispljunite.

Činite to poslije svakog jela, ujutro natašte i navečer prije spavanja.

Kadulja

Istraživanja su pokazala da su aktivne tvari u kadulji (Salvia officinalis) djelotvorne protiv mikroorganizama koji uzrokuju loš zadah – Candide albicans, Streptoccocuas mutans i Porphyromonaas gingivalis.

Žvakanje listića kadulje jedan je od načina neutraliziranja zadaha u ustima.

Ako vas ne smeta gorak okus, još će vam više koristiti kaduljin čaj. Za jednu šalicu trebat će vam dvije žličice svježeg ili jedna žličica suhog lišća.

Prelijte lišće vrućom vodom, prekrijte posudu i pustite da odstoji deset do petnaest minuta. Procijedite i dodajte limun i meda po volji. Grgljajte svaki gutljaj desetak sekundi pa progutajte.

Grgljanje kaduljinog čaja također pospješuje zacjeljivanje afti.

Klinčić

Vrlo moćno sredstvo protiv lošeg zadaha, klinčić (Syzygium aromaticum) je bogat antibakterijskim sastojkom  eugenolom, koji je zaslužan i za osebujan okus ove biljke.

Klinčić je čest sastojak pasta za zube ili vodica za usta. Posegnite za njime da biste si na brzinu osvježili dah.

Stavite cijeli klinčić u usta i žvačite ga. Primjenjujte ovaj tretman svakodnevno pa ćete spriječiti gomilanje bakterija koje uzrokuju nepoželjne mirise.

Ilustracija: Pixabay.com

Komorač

Sjemenke komorača (Foeniculum vulgare) sadrže protuupalne i antioksidativne sastojke. Oni sprečavaju ili ublažavaju loš zadah tako što poboljšavaju probavu i uništavaju toksine u probavnom traktu.

Pored toga, suzbijaju loš zadah tako što onemogućuju rast gljivica u ustima. Žvačite žlicu sjemenki komorača nakon obroka te ih ispljunite nakon dvije do tri minute. Ponavljajte to kad god vam odgovara.

Možete napraviti čaj od komorača ili ga dodati u vaša jela. Također možete uzimati komorač obliku kapsula, tinkture ili ulja.

Kardamom

Vrlo snažno sredstvo za uklanjanje nepoželjnih mirisa, kardamom (Elattaria cardamomum) bogat je cineolom – fitokemikalijom koja uništava bakterije u usnoj šupljini.

Redovna konzumacija sirovog kardamoma ili čaja od kardamoma dugoročno pomaže protiv zadaha. Možete napraviti i vlastitu vodicu za usta tako da naspete žlicu kardamomovog ulja u decilitar tople vode.

Drvo čajevca

Eterično ulje čajevca odavna je poznato po djelotvornosti protiv uzročnika neugodnog zadaha, naročito na bakteriju Solobacterium moorei.

Stoga se ekstrakt ulja čajevca koristi kao sastojak vodica za usta. Napravite vlastitu vodicu za usta tako da nakapate dvije ili tri kapi ovog ulja u decilitar tople vode. Grgljajte pola minute pa ispljunite.

Limunada i čajevi

Napravite svježu limunadu s limunom i stevijom. Svaki gutljaj grgljajte desetak sekundi prije nego što ga progutate. Limunada je još djelotvornija za oralnu higijenu ako u nju ulijete žlicu jabučnog octa.

Pijte zeleni ili crni čaj, jer smanjuje naslage plaka na zubima i sprječava rast bakterija u ustima. I za njih vrijedi preporuka kao za limunadu – pojačat ćete im djelovanje ako svaki gutljaj neko vrijeme zadržite u ustima.

Ostale korisne biljke

Od drugih biljnih sredstava, protiv neugodnog mirisa u usnoj šupljini pomoći će vam đumbir, cimet i bosiljak. Đumbir je najučinkovitiji ako ga žvačete sirovog, no budući da je vrlo ljut, možete ga jesti s režnjevima jabuke.

Bosiljak sadrži obilje cineola, koji uklanja loše bakterije iz usta, te klorofila, koji djeluje na toksine u probavnim organima. Cimet potiče lučenje sline, koja ispire mikrobe što uzrokuju loš miris, te ima antibakterijsko djelovanje.

Možete ga žvakati, napraviti cimetov čaj i dodati cimetovo ulje ili prah u pastu za zube.

Odgovori