ZASTUPNICI O ZAKONU: Zašto nije isto kad se “Za dom spremni” uzvikuje ili pjeva?

thompson, za dom spremni

Sudska praksa je pokazala da se ne sankcionira na isti način ako netko uzvikne ili otpjeva sporni pozdrav “Za dom spremni”.

Piše: Andrea Barać

Dio saborskih zastupnika tvrdi da je problem u konfuznim preporukama Vijeća za suočavanje s prošlošću zbog kojih se ne poštuju odluke Ustavnog suda. A kad možemo očekivati zakon o totalitarnim simbolima, odgovora među vladajućima nema.

Nije isto ako nogometni reprezentativac Joe Šimunić nakon utakmice uzvikne “Za dom spremni”, ili ako isti poklič otpjeva Marko Perković Thompson tijekom izvođenja pjesme “Bojna Čavoglave”, pokazala je sudska praksa.

“Naše stajalište je da treba postupati u skladu s Ustavom”, istaknuo je saborski zastupnik Milorad Pupovac. Na upit treba li to pitanje riješiti zakonom, ističe da nema informaciju što Vlada kani napraviti.

“Odluka Vijeća za suočavanje s prošlošću koja radi izuzetke samo je nažalost unijela konfuziju i dala prostora da sudovi ne poštuju Ustav i iz tog razloga mi mislimo da je krajnje vrijeme da se prestane ozvaničavati izuzetke, a mišljenje Vijeća je bio prvi korak ili pokušaj da se izuzetak učini službenim”, rekao je Pupovac.

“Što bolji zakoni, bolje i sudstvo”, istaknuo je potpredsjednik Sabora Furio Radin:

“Nešto što se koristilo za vrijeme ustaškog režima kao službeni pozdrav postrojbi u ovom zloglasnom sustavu zapravo je apolovija fašizma. Mi smo to u Puli dobro shvatili, pa zato Thompson u Areni nema pristupa i neće ga imati bez obzira na stanje u sudstvu danas”, istaknuo je Radin.

Vrlo često se događa da sudovi donose drugačije odluke sa istim činjeničnim opisom, tvrdi SDP-ovac Arsen Bauk. A o donošenju zakona kaže:

“Ne vjerujem da će taj Zakon doći na raspravu, a ako dođe na raspravu ne vjerujem da će takav Zakon biti usvojen”, naglasio je Bauk.

“Preporuke Vijeća su upućene resornim ministarstvima na razmatranje i pripremu potrebnih zakona kako bismo se izdignuli iznad desetljećima dugog problema i uklonili podjele u društvu, ako uspijemo”, rekao je HDZ-ovac Branko Bačić i dodao: “Iako ih nikada do kraja nećemo ukloniti, jer kakav god bio Zakon, ako je nama u hrvatskom društvu stalo vraćati se na određene podjele bilo kakav Zakon neće ih spriječiti, ali kako bi olakšalo postupanje državnim tijelima i državnom pravosuđu”, izjavio je Bačić.

Na upit jesu li HDZ i HNS suglasni oko toga kako bi zakon trebao izgledati, Bačić kaže o tome će raspravljati kada ministarstva pripreme nacrte prijedloga.

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, još je jednom poručila da ostavimo kosture, u ovom slučaju Zakon o totalitarnim simbolima, u ormarima.

“Moram vas zamoliti da usporimo s tim ideološkim pitanjima. Idemo se svi baviti sadašnjošću i budućnosti da zadržimo mlade ljude. Nemojmo otvarati daljnji prostor i na to pozivam medije da podignemo razinu i dostojanstva i društvene klime u Hrvatskoj”, poručila je Grabar-Kitarović.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!