ZA PLAĆE RJEŠENJA NEMA: Što može donijeti usvojena deklaracija o Uljaniku?!
Nakon trosatne rasprave vijećnici pulskog Gradskog vijeća i Skupštine Istarske županije usvojili su deklaraciju o Uljaniku – traže hitno rješenje za spas Uljanika.
Izvor: Media servis
Dok rješenja za plaće i dalje nema, Krizni stožer 3. maja želi sudjelovati na ovotjednoj sjedici Vlade u Puli.
U zajedničkoj deklaraciji pozvani su svi sudionici u procesu restrukturiranja Uljanika da im prioritet bude pronalazak modela za isplatu plaća i premoštenje financiranja do završetka restrukturiranja. Traži se poduzimanje hitnih mjera, posebno od Vlade, usmjerenih prema cilju da Uljanik postane održivo i uspješno brodogradilište. Istarska županija i Grad Pula strateškim partnerima poručuju da za restrukturiranje neće podržati nikakve špekulacije sa zemljištem i neće mijenjati prostorni plan koji bi naštetio Uljaniku ili radnicima.
Pomoćnik ministra gospodarstva, Zvonimir Novak poručio je da se nastavljaju razgovori s naručiteljima brodova, ali i upozorio na još jedan problem:
“Dakle 3. maj je 31. prosinca prošle godine završio svoj četiri i pol godina dug period restrukturiranja. Prema pravilima Europske komisije u narednih deset godina 3. maj ne smije dobivati nikakav oblik državne pomoći.”
Gradonačelnik Pule i čelnik IDS-a Boris Miletić pozvao je na osnivanje jamstvenog fonda.
“Za financiranje brodogradnje, svi koji radite u brodogradilištu znate koliko je bitna organizacija posla. Tu moraju postojati financijski mehanizmi koji postoje u svim drugim razvijenim europskim zemljama da taj tijek teče nesmetano. Bez toga nema šanse da brodogradnja u Hrvatskoj bude konkurentna. Ono što treba osim jamstvenog fonda je posebna kreditna linija pri Hrvatskoj banci za obnovu i razvitak koja će financirati izvoz.”
Istovremeno, priče o Uljaniku bilo je i u Ministarstvu gospodarstva. Traži se način isplate plaća radnicima Uljanik grupe čiji je račun još u blokadi.
Ministar Darko Horvat prebacuje lopticu na Upravu, najavljuje jamstveni fond do kraja godine, ali ističe i da čelnici lokalne samouprave svojim izjavama stvaraju konfuziju u Vladi i kod strateškog parnera.
“Niti je Vlada sudjelovala u donošenju bilo kakvih poslovnih odluka niti je Vlada vodila poslovanja. U ovom trenutku smatramo da je sve poslovne odluke koje su donošene i koje su ovu situaciju producirale odluke Uprave.”
Krizni stožer 3. maja predložio je Vladi da njegovi predstavnici sudjeluju u četvrtak na sjednici Vlade u Puli. Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina upozorava – treba preuzeti odgovornost.
“Ja od sjednice u Puli očekujem jedan ozbiljan sastanak s ovim ljudima, resornim ministrom, s hrvatskom brodogradnjom, ministrom financija, da se karte stave na stol što se namjerava ili ne namjerava. Ovo su ozbiljne cifre, ozbiljni ljudi, sudbine puno zaposlenih i prema tome tu nema mnogo mjesta improvizaciji”, istaknuo je Komadina.
Ivan Jakovčić iz Strasbourga je poručio da bi Končar mogao biti dobar strateški partner zbog velikog iskustva, ali da su se javile druge ozbiljne europske kompanije, one bi bile izabrane.
“Gledajte, bilo koji strateški partner će restrukturirati Uljanik i napraviti vrlo radikalne rezove. Tu nema dileme, to svi znaju, znaju i u Uljaniku. Nemojte misliti da se ne zna kakvo je stanje u Uljaniku i kako treba restrukturirati Uljanik.”
I dok je Pula oblijepljena plakatima s porukama “IDS mafijo” i “Uljanik vam neće oprostiti”, zaključak današnjih sastanaka je isti – brodogradnja mora ići dalje, a plaće se moraju osigurati!