VIDEO: TAJNA SLIČICE 313 – Amaterska snimka atentata na Johna F. Kennedyja zgrozila američku javnost

john f. kennedy, atentat

Film u boji, bez tona, u trajanju od 26 sekundi i sa točno 486 sličica, sniman kućnom kamerom, zabilježio je jednu od najvećih tragedija, ali i misterija u američkoj povijesti.

Jedini je to poznati snimak atentata na američkog predsjednika Johna F. Kennedyja, 22. studenoga 1963. godine u Dallasu. Iza kamere je stajao krojač, Abraham Zapruder.

Međutim, malo je poznata njegova molba da se ne objavi jedna sličica iz filma. Naime, ona pod brojem 313 zadavala mu je noćne more, jer se na njoj jasno vidi trenutak kada metak pogađa Kennedyja u glavu.

Zapruder je prodao magazinu “Life” autorska prava na film za 150.000 dolara, ali samo pod uvjetom da ne objave spornu sličicu. Nije želio pustiti to zlo u američku kolektivnu svijest.

No, 1975. godine, slavni voditelj, Geraldo Rivera na američkoj TV mreži ABC, prikazao je cijeli film. Javnost je vidjela nešto o čemu se tek čitalo i tako su “rođene” prve teorije zavjere.

john f. kennedy

Godinu dana kasnije, posebna komisija otvorila je novu istragu Kennedyjeva ubojstva. Po završetku istrage 1969. godine, zaključeno je da su CIA i FBI zadržali neke ključne dokumente i nisu ih isporučili ranijim istragama.

Najkontroverzniji zaključak donijet je na temelju snimke s policijskog radija na kojoj je, navodno, zabilježen i četvrti pucanj. Sve je upućivalo na još jednog atentatora i činjenicu da je Lee Harvey Oswald samo dio puno veće zavjere.

Godinama kasnije, nakon brojnih stručnih pregleda, američka akademija došla je do zaključka da snimka nije adekvatan dokaz. Istraga je vraćena na početak.

Teorija zavjere bilo je sve više, a u jednoj se spominjao i tajanstveni čovjek s kišobranom. Bio je to Louie Steven Witt, protivnik političkog djelovanja Kennedyjevog oca, Josepha.

Naime, kao ambasador u Velikoj Britaniji, tridesetih godina prošlog stoljeća, podržavao je popustljivu politiku prema Adolfu Hitleru.