VIDEO: RESTART KOALICIJA – Cilj zelenog razvoja je osigurati 75 posto samodostatnosti Hrvatske

Neslužbena predizborna kampanja i dalje se vodi punom parom te je tako Restart koalicija nastavila predstavljati dijelove svog programa.

Ovaj put na red je došla politika zelenog razvoja koju šef koalicije i SDP-a Davor Bernardić smatra jednom od najvažnijih politika.

Istaknuo je da je to krovna paradigma europskog razvoja, ali da je Hrvatska po tom pitanju, ali i drugima, na začelju Europske unije.

Problem vidi u tome što se u Hrvatskoj ne razumije Europski zeleni plan, no da Hrvatska ima priliku biti predvodnik EU-a oko zelene ekonomije.

“Važno nam je i strateški nam je cilj povezati gospodarske subjekte s obrazovnim sektorom. Cilj nam je educirati djecu o svjesnosti zelenog razvoja i mogućnostima zelenog razvoja u iskorištavanju punog potencijala nove zelene paradigme, otvaranju novih radnih mjesta i stavaranja proizvoda dodatne vrijednosti kao i uvođenja planskog pristupa u poljoprivrednu proizvodnju. Cilj nam je do 2030. osigurati 75 posto samodostatnosti Hrvatske.”

Osnivanje Koordinacije za održivi razvoj i zelenu transformaciju Hrvatske, donošenje Zakona o iskorištavanju punog potencijala konoplje – Lex cannabis u prvih mjesec dana mandata Vlade, izgradnja biokompostana i sortirnica otpada te manjih bioplinskih postrojenja korištenjem sredstava iz EU fondova, izgradnja manjeg broja centara za gospodarenje otpadom za ostatni otpad, promptna sanacija svih nesaniranih odlagališta otpada i zatvaranje odlagališta neke su od mjera zelenih politika koje će RESTART koalicija provesti.

„Koalicija RESTART ima jasan plan, ali i snažan tim koji sve ovo može provesti u djelo. Hrvatskoj treba potpuni RESTART u svakom smislu“, istaknuo je Bernardić.

Na novinarsko pitanje kako komentira situaciju oko INA-e, Bernardić je odgovorio kako je Plenkovićeva Vlada još za Badnjak 2016. godine najavila otkup INA-e.

„Četiri godine po tom pitanju nisu napravili ništa. Zatvorili su sisačku rafineriju, izdali su nacionalne interese i naftu iz hrvatskih naftnih bušotina šalju u Mađarsku direktno Orbanu, valjda za nagradu što svojata hrvatski teritorij. To je izdajnička politika Plenkovića i HDZ-a. Kao prvo, moramo voditi računa da zaštitimo hrvatske nacionalne interese. Naš gospodarski tim će nakon 5. srpnja poduzeti sve korake kako bi zaštitili hrvatske nacionalne interese u INA-i, kako bi iskoristili mogućnost koju Hrvatska ima na raspolaganju, a to je pola vlasništva nad INA-om“, odgovorio je Bernardić te dodao kako je neprihvatljivo da se sisačka rafinerija zatvara i da se hrvatska nafta transportira u Budimpeštu.

Predsjednik Središnjeg savjeta SDP-a Branko Grčić je, uz Koordinaciju za održivi razvoj, najavio osnivanje još nekoliko operativnih tijela Vlade koji bi okupljali stručne ljude iz svih relevantnih sektora.

Najavio je osnivanje Koordinacije za otklanjanje prepreka velikim privatnim investitorima u Hrvatskoj, Koordinacije za jačanje poslovne klime, Koordinacije svih uprava javnih poduzeća u Hrvatskoj i Koordinacije za EU fondove. „Iz petnih žila ljudi iz HDZ-a ovih dana pokušavaju reći da je SDP-ova Vlada bila neuspješna, a da su oni jako uspješni koristeći potpuno krive argumente“, rekao je Grčić te istaknuo kako su bitna ugovorena sredstva iz EU-a, ali da to ne znači puno dok se posao na terenu ne završi i dok se za to ne dobije refundirani novac iz EU proračuna.

Dodao je kako je Hrvatska zadnja na ljestvici po kriteriju isplaćenih sredstava iz EU-a te da je Hrvatska zbog nesposobnosti HDZ-ove Vlade ostala daleko ispod europskog prosjeka.

Predsjednica Savjeta za zeleni razvoj SDP-a doc. dr. sc. Mirela Holy istaknula je kako zelena transformacija mora biti glavna paradigma promjene te da je zeleni novi plan ključni razvojni dokument u EU-u koji podrazumijeva velika ulaganja u energetsku učinkovitost.

„Kako bi se uspostavila ta klimatski neutralna, odnosno kružna ekonomija nužna je potpora apsolutno svih segmenata industrije. Ta tranzicija je veliki izazov, ali je i velika prilika za razvoj i otvaranje cijelog niza novih i dobro plaćenih radnih mjesta“, rekla je Holy te dodala kako bi zelena politika imala tri glavna ključna elementa – poticanje cirkularne, odnosno kružne ekonomije, bio gospodarstvo i kreativnu ekonomiju.

Holy je navela kako se Hrvatska treba oslanjati na povećanje energetske učinkovitosti u svim sferama, održivo upravljanje i gospodarenje vodama, poticanje udjela obnovljivih izvora energije, korištenje biogoriva, hibridnih i električnih vozila u prometu, održivo šumarstvo, transformaciju prema održivoj poljoprivredi i uvođenje integriranog sustava gospodarenja otpadom.

Naglasila je da je za bio ekonomiju jako bitan poseban zakon Lex cannabis kojim bi se u potpunosti legalizirala i liberalizirala konoplja. Dr. sc. Maria Blažina s Instituta „Ruđer Bošković“ predstavila je konkretna rješenja koja će se poduzeti za zelenu transformaciju Hrvatske, od onih institucionalnih do onih koje su potrebne za poticanje cirkularne, bio i kreativne ekonomije.”

[fb_pe url=”https://www.facebook.com/sdphrvatske/videos/2385792435057237″ bottom=”30″]