VIDEO: PROSVJED U BEOGRADU – Deseci tisuća ljudi protiv rudarenja litija

Napeto je u Srbiji. Deseci tisuća građana izašli su sinoć na ulice Beograda prosvjedujući protiv rudarenja litija u toj zemlji.

Izvor: Media servis

“Nitko, nitko neće kopati, neće kopati, neće kopati!”

Prosvjednici su, među ostalim, blokirali željezničko čvorište u Prokopu u Beogradu i željezničku postaju u Novom Beogradu tražeći da se donese Zakon o trajnoj zabrani geoloških istraživanja i eksploatacije litija i bora u Srbiji.

U jednom trenutku dogodio se incident na autocesti u Beogradu gdje se u prosvjednike koji su je blokirali netko zaletio automobilom i pritom navodno slomio nogu jednom od prosvjednika.

Srpski premijer Miloš Vučević prosvjednike je nazvao bandom.

“Po tko zna koji put pokazali su da im je itekako stalo do okoliša i zdravlja ljudi. Neki kao razbijena banda idu u blok, ni sami ne znaju što, ali bitno je da ugrožavaju funkcioniranje normalnih ljudi. Drugi se spremaju, kako kažu, ‘iskopati najveću ranu u zgradi Predsjedništva'”, napisao je na X-u.

“Kukavice i lažljivci! Ekolozi koji ne sade drveće nego kopaju rakove, a predsjedniku Vučiću otvoreno i monstruozno prijete smrću. Nećete ga uplašiti! I nećemo dopustiti da ugrožavate Srbiju zarad osobnih interesa koje podržavaju Kurti, ustaše i vanjska služba”, dodao je.

Predsjednik Aleksandar Vučić najavio je da će se danas obratiti naciji.