VIDEO: POPLAVE RAZORILE DIJELOVE BiH – Šteta je totalna, mjesta neprepoznatljiva, traga se za nestalima

Katastrofa neviđenih razmjera pogodila je BiH. Poplave su se prelile preko niza mjesta i općina središnjeg dijela zemlje. Odnijele su mnoge živote i cne brojke stalno se mijenjaju.

Izvor: Media servis

Najsnažnije su pogođene općine Jablanica, Fojnica, Kiseljak, Konjic i Kreševo. Nažalost, čini se da je tragedija mogla biti višestruko manja i s manje žrtava da nije bilo navodno ilegalnog kamenoloma kod Jablanice.

Sve se odvilo jako brzo, rekla je Magdalena Cvjetković iz poplavom pogođene Fojnice za Media servis. U 1 sat u noći padala je jaka kiša što je primijetila kada je izašla iz kuće da uzme neke stvari iz auta. Nekoliko sati kasnije, oko 4 ujutro, probudio ju je zvuk naviranja vode u kuću.

“Kako sam otvorila vrata tako mi je sva ta voda ušla u kuću. Nekako smo zatvorili vrata. Izašli smo kroz prozor. Imamo gornji kat kuće. Neke osnovne stvari koje smo mogli smo iznijeli, a ostali namještaj i ono što nismo mogli iznijeti je nažalost, upropašteno.

Sada jedno vrijeme nismo mogli nikako prići kući jer je pukla brana povrh naselja i kroz cijelo naselje je tekla ta rijeka. Čak je aute nosila iz garaža i ispred dvorišta.”Pomoć je potrebna u svim oblicima, ali najviše, kaže, u ljudstvu.

“Ja bih samo rekla svima onima koji su na raspolaganju da se stave na raspolaganje svim stanovnicima Bosne i Hercegovine koji su zahvaćeni poplavom. Vjerujte da je najviše potrebna radna snaga, pitka voda, rukavice, lopate, ali prije svega ta radna snaga jer voda je iza sebe ostavila strašno crnilo.”

Što se tiče poginulih, prvo se spominjala brojka od dvadesetak mrtvih, a kasnije je smanjena na 13 poginulih uz pretpostavku da će biti i veća s obzirom na broj nestalih u poplavama. Glasnogovornik Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Darko Juka kaže da je situacija bila kaotična uslijed čega je došlo do pogreške te su objavili da je više poginulih nego li je to bio slučaj.

“Službene brojke kažu sljedeće: u Konjicu se trenutno traga za četiri osobe koje su prijavljene kao osobe kojima se ne može ući u trag, u Jablanici je riječ o šest osoba, s tim da se pretpostavlja lokacija na kojoj ima šest zatrpanih tijela za kojima se u ovom trenutku traga. Razgrće se mulj, razgrću se nanosi stijena i kamenja. Mi ne želimo preuranjeno izlaziti s podacima. Dakle, tih šest osoba se u ovom trenutku vodi nestalima.”

Komentirao je i mogućnost da je tragediju u Jablanici gdje je poginulo najmanje 12 ljudi višestruko povećao navodno ilegalni kamenolom. To će, kaže Juka, morati istražiti nadležne institucije.

“Ukoliko bi se utvrdilo, osobno mogu reći, ali i u ime cijele vlade, da smo prvi za to da se najstrože kazni onaj tko bi bio odgovoran za ovoliku tragediju koja je pogodila ljude, ali kažem, u ovom trenutku što se nas tiče koji koordiniramo rad na terenu, potpuni je fokus na spašavanju ljudi.”

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić upitan je o razmjerima štete, ali za procjenu je, kaže, još prerano.

“Šteta je totalna. Oni objekti koji su ostali, oni su sigurno neupotrebljivi za stanovanje bez značajne investicije u njihovu rekonstrukciju. Ovi drugi su sravnjeni sa zemljom ili su bili poplavljeni do krova.”

Hrvatska je pružila pomoć na više načina. Tim od 11 pripadnika HGSS-a otišao je u BiH s terenskim vozilima i psom tragačem, a hrvatski Crveni križ pokrenuo je akciju prikupljanja novčanih donacije detalje koje možete pronaći na njihovoj web stranici.