VELIKI USPJEH MLADIH: Još dva zlata za hrvatsku atletiku

Petog natjecateljskog dana na Europskom olimpijskom festivalu mladih (EYOF) u Banskoj Bystrici čudesni hrvatski atletski naraštaj kreirao je novu senzaciju – dvije zlatne medalje.

Izvor: Media servis

Nakon dvaju početnih srebrnih odličja – Anne Ćurković u skoku u dalj i Vite Penezić na 100 m, te zlatnog i srebrnog odličja Lare Jurčić na 200 m i Janka Kišaka na 110 m prepone, nastupe u finalu „pozlatile“ su Mia Wild na 100 m prepone i Jana Koščak u skoku u vis.

Mia Wild je trijumfirala s osobnim rekordom (13.46), ispred Šveđanke Esther Sahlqvist (13.56) i Talijanke Sofije Pizzato (13.62). Postignuto vrijeme naše predstavnice samo je tri stotinke sporije od nacionalnog mlađejuniorskog rekorda Jane Koščak, koja se u svojoj najjačoj disciplini – skoku u vis, pobrinula za treće atletsko zlato na EYOF-u u Slovačkoj.

Koščak je sve visine, uključujući i pobjedničku od 184 cm, preskočila vrlo sigurno, već u prvim pokušajima, a rasterećena od finalnog ishoda pokušala je i s razinom osobnog rekorda (188 cm), ali nije uspjela. Srebro je osvojila Srbijanka Nikolina Pejatović (182 cm), a broncu Bugarka Iren Sarabojukova (180 cm).

U finalu utrke na 3000 m naš Sven Franjković je bio deveti (9:12.67). Slavio je Šveđanin Karl Ottfalk (8:23.80), ispred Rumunja Luciana Stefana (8:28.13). Broncu je osvojio Talijan Vittore Simone Borromini (8:28.55). Hrvatska ženska štafeta 100-200-300-400 m u sastavu: Anna Ćurković, Lara Jurčić, Olja Galić i Vita Penezić nije uspjela proći u finale. Bila je peta u svojoj kvalifikacijskoj skupini (2:21.10), što joj je bilo dovoljno za ukupno 14. mjesto.

S ukupno 8 medalja (4 zlatne i 4 srebrne), Hrvatska je na fantastičnom 5. mjestu ljestvice država osvajačica medalja, a na EYOF-u sudjeluju sportaši i sportašice iz 48 nacionalnih olimpijskih odbora.