VELIKI LOV ZA BOLJI POSAO: Sve je više otkaza, ljudi traže više plaćena radna mjesta

Svaki četvrti radnik traži novi posao zabrinut rastom troškova života  pokazalo je to PwC-ovo globalno istraživanje o nadama i strahovima radne snage. Analiza je pokazala i da se trend masovnih otkaza nastavlja upravo zato što povećani troškovi života prisiljavaju radnike da traže povišicu, a udio radnika kojima ostaje novca na računu krajem mjeseca naglo opada.

“Unatoč blagom oporavku gospodarstva na globalnoj razini, čini se da će se trend masovnih otkaza nastaviti. Svaki četvrti zaposlenik (26 %) kaže da će vjerojatno promijeniti posao u sljedećih 12 mjeseci, što je porast u odnosu prema 19 posto koliko ih je bilo prošle godine. Radnici koji su izjavili da će najvjerojatnije promijeniti poslodavca uključuju one koji se osjećaju preopterećeni (44 %), one koji imaju problema s plaćanjem računa svaki mjesec (38 %) i generaciju Z (35 %)”, navodi PwC.

Globalno, zaposlenici sve više osjećaju nedostatak novca jer usporavajuće gospodarstvo i inflatorni pritisci i dalje utječu na njihove novčanike. Udio globalne radne snage koji je rekao da im ostaje novca na kraju mjeseca pao je na 38 posto, u odnosu prema 47 posto prošle godine. Svaki peti radnik (21 %) sada radi na nekoliko radnih mjesta, a 69 posto to čini jer im je potreban dodatan prihod.”Globalna radna snaga podijeljena je u dvije skupine – onu s dragocjenim vještinama koja je spremna nastaviti učiti i onu koja te vještine nema. Utvrdili smo da su pojedinci bez ovih vještina često financijski nesigurniji i nemaju toliko mogućnosti usavršavati se u vještinama važnima za budućnost. U svijetu u kojem su predsjednici uprava svjesni potrebe transformacije svog poslovanja kako bi uspjeli, trebaju kombinirati prednosti tehnologije s planom za otkrivanje talenata svih radnika. Ni u čijem interesu nije da poduzeća jure za istom skupinom kvalificiranih radnika dok ostatak društva zaostaje”, istaknuo je Bob Moritz, globalni predsjednik PwC-a.

Prema riječima Johna Gašparca, partnera zaduženog za PwC Hrvatska, u Hrvatskoj se suočavamo s jedinstvenim izazovima koji se tiču radne snage – s nedostatkom kvalificiranih stručnjaka i problemom odljeva mozgova. “Svi se trebamo aktivno uključiti u angažiranje talentiranog kadra, promicati programe usavršavanja i stvoriti privlačno radno okruženje kako bismo zadržali i privukli talente. Osim toga, moramo dati prednost različitosti, jednakosti i uključenosti, njegujući kulturu u kojoj se svi zaposlenici osjećaju cijenjenima i poštovanima”, kaže Gašparac, piše Glas Slavonije.

No PwC navodi kako su radnici koji imaju financijskih poteškoća također manje sposobni odgovoriti na izazove budućnosti, uključujući potrebu razvoja novih vještina i prilagodbu sve većoj prisutnosti umjetne inteligencije.

Više od jedne trećine (37 %) radnika koji se nalaze u boljoj financijskoj situaciji kaže da će umjetna inteligencija poboljšati njihovu produktivnost u odnosu prema onim radnicima kojima financijski ne ide dobro (24 %). Oni radnici koji su u boljoj financijskoj situaciji također misle da će umjetna inteligencija stvoriti nove prilike za radna mjesta (24 % naspram 19 %). Radnici čiji posao zahtijeva posebne vještine skloniji su predviđanju nadolazećih promjena. Više od polovine (51 %) kaže da će se vještine koje njihov posao zahtijeva znatno promijeniti u sljedećih pet godina, u usporedbi sa samo 15 % zaposlenika koji nisu specijalizirani za određeno područje. Otprilike dvije trećine su uvjerene da će im poslodavac pomoći u razvoju digitalnih, analitičkih i vještina suradnje koje će im biti potrebne.

Na konkurentnom tržištu rada poslodavcima promiču vrijedni talentirani stručnjaci zbog staromodnog pristupa zapošljavanju i razvoju zaposlenika. Više od trećine (35 %) radnika sa specijaliziranim vještinama donekle se ili potpuno slaže da je propustilo prilike za zapošljavanje jer ne poznaje prave ljude. U međuvremenu više od trećine (35 %) radnika kaže da ima vještine koje se ne daju iščitati iz njihovih životopisa ili radnog iskustva, što upozorava na to da tvrtke možda zanemaruju stručnjake unutar svojih redova. Nedavno istraživanje koje je objavio Svjetski ekonomski forum u suradnji s PwC-om pokazalo je da bi se stvaranjem tržišta rada koja najveći naglasak stavljaju na vještine moglo otvoriti 100 milijuna radnih mjesta diljem svijeta, navodi PwC.