UŽASAN NATJEČAJ ZA POSAO: Zašto se nitko ne javlja za mjesto državnog krvnika?

vješanje

Da nije istina, zvučalo bi poput crnog humora, ali Zimbabve doista traži kandidate za obavljanje posla krvnika. Vlasti, posljednji deset godina očajnički traže osobu koja je hladnokrvna, bezosjećajna spretna i koja zna vezivati čvorove, ali nitko se ne javlja.

Na vješalima strogo čuvanog zatvora Chikurubija pored glavnoga grada Hararea, ne može nitko biti smaknut. Iz ureda Amnesty Internationala u toj državi doznaje se kako ljudi jednostavno ne žele smaknuća. Javnost nikada ne vrši pritisak na vladu da izvrši smrtnu kaznu.

Između proglašenja neovisnosti Zimbabvea 1980. godine i zadnjeg izvršenja smrtne kazne prije više od deset godina smaknuto je oko 70 ljudi. U ćelijama trenutno sjedi 117 osuđenika na smrt, od kojih neki već 15 godina žive u neizvijesnosti.

Cousin Zilala iz Amnesty Internationala kaže kako je to stravično, a smrtna kazna nečovječna, to je mučenje čovjeka i neprihvatljiva je. Ugledni odvjetnik Tendai Biti podnio je pred Ustavnim sudom žalbu protiv smrtne kazne i mišljenja je kako su čak i ministar pravosuđa i zamjenik predsjednika protiv takvog kažnjavanja, ali do sada nisu imali hrabrosti založiti se u javnosti za takvu stvar i napokon je proglasiti protuustavnom.

Ministar pravosuđa i zamjenik predsjednika je Emmerson Mnangagwa. I nad njim samim je visio mač smrtne kazne u vrijeme dok je Zimbabve bio britanska kolonija, a on borac za neovisnost osuđen za sabotaže.

Ostao je pošteđen samo zato što je imao manje od 21 godinu. Danas on javno govori kako kandidati imaju sreću što im on nije potpisivao presude i kako bi se sve te kazne trebale promijeniti u doživotnu robiju. „Ja ću prije podnijeti ostavku, nego naložiti neko izvršenje smrtne kazne“, kategoričan je Mnangagwa u svojim izjavama.

Ovakav stav aktualnog ministra pravosuđa bi uskoro mogao “državnog krvnika” učiniti potpuno izlišnim. Ionako neprivlačno namještenje morat će se napokon potpuno ukinuti. (g. i.)