UŽARENI LIPANJ: Ove godine bio je globalno najtopliji od kada postoje mjerenja
Copernicus služba za klimatske promjene (C3S), koju provodi Europski centar za srednjeročne vremenske prognoze u ime Europske komisije uz financiranje EU-a, redovito objavljuje mjesečne klimatske biltene s izvješćima o promjenama uočenim u globalnoj površinskoj temperaturi zraka, morskom ledenom pokrivaču i hidrološkim varijablama.
Svi navedeni nalazi temelje se na računalno generiranim analizama koje koriste milijarde mjerenja sa satelita, brodova, zrakoplova i meteoroloških postaja diljem svijeta.
Kao dijelom svoje nadzorne uloge, C3S također pomno prati promjene u temperaturama u oceanima, kako povezane s razvojem El Niña, tako i iznimno visokim temperaturama u sjevernom Atlantskom oceanu. Tijekom svibnja 2023. temperatura površine mora na globalnoj razini bila je viša nego u bilo kojem prethodnom svibnju, trend koji se nastavio u lipnju, pri čemu su u globalnom oceanu zabilježene više temperature površine mora nego u bilo kojem prethodnom lipnju:
Lipanj 2023. – naglasci površinske temperature mora:
· Globalni ocean bilježi više temperature površine mora nego u bilo kojem prethodnom lipnju
· Iznimno tople anomalije površinske temperature mora zabilježene su u sjevernom Atlantiku, uzrokovane kombinacijom kratkoročne anomalije u atmosferi i dugoročnijih promjena u oceanu
· Ekstremni morski toplinski valovi primijećeni su oko Irske, Ujedinjenog Kraljevstva i u Baltičkom moru
· El Niño je nastavio jačati nad tropskim istočnim Pacifikom
Prema Carlu Buontempu, direktoru Copernicus službe za klimatske promjene (C3S): “Ovi iznimni uvjeti u sjevernom Atlantiku naglašavaju složenost Zemljinog sustava i podsjećaju nas na važnost praćenja globalne klime u gotovo stvarnom vremenu. Međudjelovanje između lokalne i globalne varijabilnosti uz klimatske trendove ključno je za bolje upravljanje rizicima i osmišljavanje učinkovitih politika prilagodbe.”
Lipanj 2023. – naglasci površinske temperature zraka:
· Mjesec je bio najtopliji lipanj na globalnoj razini s nešto više od 0,5 °C iznad prosjeka od 1991. do 2020., premašivši lipanj 2019. – prethodni rekord – znatnom razlikom
· Rekordne lipanjske temperature zabilježene su diljem sjeverozapadne Europe
· Dijelovi Kanade, Sjedinjenih Država, Meksika, Azije i istočne Australije bili su znatno topliji od normale
· U zapadnoj Australiji, zapadnom dijelu Sjedinjenih Država i zapadnoj Rusiji bilo je hladnije nego inače