UTRKA S VREMENOM: Hoće li se do ljetne stanke promijeniti Ovršni zakon i što donosi?!

stanovi, zgrada

U Saboru se očekuju izmjene ovršnog zakona u drugom čitanju. Radimo na tome i do ljeta ćemo valjda biti gotovi, poručio je novi stari ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković za MS o sudbini izmjena koje su pokrenuli bivši HDZ-ovi partneri iz Mosta.

Izvješće: Vlatka Koren (Media servis)

Prijedlog koji je dosad prošao prvo saborsko čitanje predviđao je zaštitu jedine nekretnine u slučaju ovrhe, podsjeća bivši ministar Ante Šprlje koji se nakon raspada vlade HDZ-Most vraća sudačkom poslu.

”Dakle, zaštita jedine nekretnine potrebne za stanovanje, odnosno ako je glavnica ovrhe manja od 20 tisuća kuna, onda ovrha ne bi bila moguća na takvoj nekretnini. Tako bi se spriječilo slučajeve, bilo ih je jedan ili dva, da se prodala nekretnina za dugove manje od 20 tisuća kuna. Radilo se o nekih tisuću, dvije i pol tisuće kuna ovrhe pa se onda išlo čovjeku prodavati kuću odnosno stan, što je po mom mišljenju neprimjereno”, rekao je Šprlje.

Taj bi dio trebao ostati u konačno verziji izmjena, a hoće li pojeftiniti i troškovi ovršnog postupka, ostaje vidjeti.”Dok sam bio ministar pravosuđa, pokrenuli smo rješenja za kompletan novi model ovršnog sustava koji je podrazumijevao uglavnom slovenski model. Znači, nešto jeftinije i pravednije troškove ovršnih postupak. To ne znači da ih nema, jer ni ne postoji država koja nema ovršnih postupaka. Ali je trebalo ujednačiti te troškove ovrhe i pojednostaviti postupak. To je ono što se razmatralo, međutim, padom ovih par ministara ne znam hoće li se taj dio nastaviti”, kaže bivši ministar pravosuđa.

Prema posljednjim podacima Fine, krajem travnja u Hrvatskoj je bilo blokirano gotovo 329 tisuća građana. Nešto manje nego mjesec ranije, ali s većim dugom koji je premašio 42 milijarde kuna. Do ovog svibnja manje od tisuću je zatražilo postupak osobnog bankrota.

Ovrhe su sigurno jedan od najvećih problema u zemlji, zbog kojeg će prijedloge u raspravi imati i Ivan Lovrinović iz Promijenimo Hrvatsku.

”Mislim da HDZ nema snažne motive da to rješava i morat ćemo ga pritiskat da zaista prione na taj posao. To je nepodnošljivo. Provedba ovrhe na temelju vjerodostojne isprave putem javnih bilježnika – takve stvari su nedopustive. S druge strane, troškovi postupka ovrhe ne smiju biti veći od samoga duga. Dakle, još nekoliko konkretnih stvari koje su ključne moraju se usvojiti da bi se prestala stvarati armija odnosno dužničko ropstvo u Hrvatskoj”.

Od nove koalicije HDZ-HNS Lovrinović očekuje više političke volje za rješavanje problema ovrha, blokiranih tvrtki i građana, ali i monetarnu reformu i novi zakon o HNB-u.

”Nisam primijetio uopće da oni pričaju programski o nekim stvarima. To je bila riječ samo o podjeli ministarstava i nekim imenima koja su nova. Zaista smatram da su gorući problemi hrvatskog društva i gospodarstva i dalje otvoreni”, ustvrdio je Lovrinović.