UTAPANJE: Vodeći uzrok slučajne smrti – u Hrvatskoj 85 osoba godišnje

Ljetno doba donosi nam i česti boravak na vodenim površinama, bilo more, bilo rijeke, bilo bazeni. No, tu vreba i opasnost. Naime, utapanje je jedno od vodećih uzroka slučajne smrti širom svijeta, a i u Europi.

Izvor: Media servis

Provjerili smo kako spriječiti utapanje, kako pomoći osobi koja se utapa, ima li Hrvatska dovoljan broj spasilaca, a i tko sve može postati jedan od njih.
U Hrvatskoj se u 2020. godini utopilo čak 85 osoba.Zastrašujuća je činjenica i da je utapanje drugi uzrok smrtnosti djece, odmah nakon prometnih nesreća. Voditeljica službe spašavanja života na vodi Hrvatskog Crvenog Križa Silvana Radovanović za Media servis je pojasnila što bismo trebali učiniti ukoliko se nađemo u blizini osobe koja se utapa, a nema prisutnih spasioca.

”Treba mu dodati neki plutajući objekt, da li je to luftić, lopta ili nešto, da bi se osoba za to mogla prihvatiti zato što osoba u trenutku kada se utapa budući da se ne može održavati na vodi, traži nekakav oslonac. Bilo kakvo približavanje osobi bez neke sprave, opreme, plutače se ne preporuča”.

Prisutnost spasilaca na plažama i kupalištima izrazito je važna. U Hrvatskoj ih, kao u većini zemalja nedostaje. Hrvatski Crveni križ jedina je organizacija u zemlji koja educira spasioce. Spasioc može postati svaka punoljetna osoba koja zadovolji određene kriterije, a nama je spasioc Duje Grgić naveo što je sve potrebno položiti.

”Mora se proći tečaj od tjedan dana, prije njega se moraju otplivati inicijalne norme. To je inače 400 metara ispod osam minuta, preroniti 25 metara, a nakon toga se može ići na obuku koja traje tjedan dana, svaki dan po osam sati. Iscrpljujuća i teška obuka, tu ima i teoretskog i praktičnog dijela, svakako dosta rada i truda zahtijeva. Nakon toga se svake dvije godine mora obnavljati licenca, ali to su samo ispiti, nema više obuke”.

Foto: Pixabay.com

Spasioc Grgić približio nam je i svoj posao te pozvao sve one koji o tom pozivu razmišljaju da se za njega i odluče, a evo i zašto:

”Svakome tko imalo voli sport i fizičke aktivnosti, tko je dovoljno fizički spreman, volio bih ga pozvati da završi tečaj za spasioca jer je odličan posao, provodiš cijelo ljeto na plaži, možeš raditi bilo gdje s time. To je meni bila odluka za koju nikad nisam požalio i za koju nitko od mojih prijatelja i kolega nikad nije požalio. Super iskustvo koje bih preporučio svakome”.

Poziv svim građanima na završavanje tečaja prve pomoći kako bi bili spremni na situacije koje bi se mogle naći pred njima, uputila je Radovanović u ime Hrvatskog Crvenog križa.

”More je prekrasno, voda je prekrasna, međutim, moramo biti na oprezu, misliti o svojoj sigurnosti, a isto tako o sigurnosti, a isto tako i o sigurnosti svojih najbližih, a i onih koji su s vama u vodi. Često brzom reakcijom, to jest, kad primijetite da nekome treba pomoći možemo spasiti život. Stoga pozivam sve građane da završe tečaj prve pomoći pri Hrvatskom Crvenom križu koja bi im sigurno bio koristan u nekim takvim situacijama”.

Na kraju i mi apeliramo na sve slušatelje da se pridržavaju preporuka HZJZ-a za povećanje sigurnosti u vodi: imajte stalan nadzor nad djecom u vodi, zaštitite prilaze bazenima i kontejnerima za vodu, svladajte vještinu plivanja, odrasle osobe koje nisu dobri plivači trebale bi biti pod nadzorom drugih iskusnijih plivača, ulazite postepeno u vodu, ne ulazite u vodu odmah nakon obroka, izbjegavajte konzumaciju alkohola i za slučaj potrebe, upoznajte se s osnovnim mjerama spašavanja i oživljavanja kako biste mogli spasiti osobu koja se utapa.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!