URSULA VON DER LEYEN: Predstavit ću sveobuhvatan plan ponovnog naoružavanja Europe
Postizanje dogovora o miru, ali ne bilo kakvog nego trajnog i održivog te osjetno veća ulaganja u obrambene sposobnosti europskih država neki su od zaključaka summita u Londonu.
Izvor: Media servis
Britanski premijer poziva na jedinstvo i djelovanje, šefica Europske komisije na naoružavanje i obranu demokracije, kanadski premijer upozorava da se Putinu ne može vjerovati, a šef NATO-a odbacuje nagađanja o izlasku SAD-a iz NATO saveza.
Svega par dana nakon sačekuše u Washingtonu koju su ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom priredili američki predsjednik Donald Trump i potpredsjednik J.D. Vance u Londonu je održan hitan summit europskih čelnika kojima su se pridružili i šef NATO-a, kanadski premijer i turski šef diplomacije. Britanski premijer Keir Starmer nakon sastanka je poručio:
“Prvo, nastavit ćemo pružati vojnu pomoć i vršiti ekonomski pritisak na Rusiju kako bismo ojačali Ukrajinu. Drugo, svaki trajni mir mora podrazumijevati suverenitet i sigurnost Ukrajine. Ukrajina mora biti za stolom. Treće, u slučaju mirovnog sporazuma, nastavit ćemo jačati vlastite obrambene sposobnosti Ukrajine kako bismo spriječili buduću invaziju. Zadnje, razvijat ćemo sporazum kojim ćemo braniti dogovor oko Ukrajine.”
“Ovo nije trenutak za mnogo razgovora. Vrijeme je za djelovanje. Vrijeme je za iskorak i vodstvo, za ujedinjenje oko novog plana za pravedan i trajan mir”, naglasio je Starmer.
Čelnik ruskog režima Vladimir Putin, a čini se i Trump žele ukloniti Zelenskog s mjesta predsjednika. On je u intervjuu za Sky News rekao kako je spreman otići u zamjenu za ukrajinsko članstvo u NATO-u.
“Dragi Ukrajinci i Ukrajinke, vraćamo se kući. Ovi su dani pokazali da imamo jasnu potporu Europe. Čak i veće jedinstvo, čak i snažniju spremnost za međusobnu suradnju. Svi su ujedinjeni za postizanje jednog zajedničkog cilja – mira. Potrebne su nam sigurnosne garancije. I to je stajalište cijele Europe, cijelog kontinenta.”
Francuska i Velika Britanija su nakon summita u Londonu predložile jednomjesečno primirje u Ukrajini u zraku i na moru, što je potvrdio francuski predsjednik Emmanuel Macron. Kanadski premijer Justin Trudeau je u osvrtu na tretman Zelenskog u Ovalnom uredu podsjetio da je ruska agresija i ilegalna okupacija Ukrajine krenula još 2014. ankesijom Krima i od tad nije stala.
“Već sutra bismo mogli vidjeti kraj ovog rata kada bi Rusija odlučila zaustaviti svoju ilegalnu invaziju Ukrajine. U petak u Ovalnom uredu predsjednik Zelenski je istaknuo da je Vladimir Putin lažljivac i kriminalac i da mu se ne može vjerovati na riječ jer je u više navrata pokazao da će prekršiti svaki sporazum. Stojim uz Volodimira Zelenskog i stojim uz narod Ukrajine.”
Povjerenja u Rusiju Europa više nema, izuzev par proputinovskih političkih figura. Realna je bojazan da bi Putin nakon Ukrajine mogao potražiti novu metu poput Moldavije ili Rumunjske. Šefica Europske komisije Ursula von der Leyen poziva na hitno naoružavanje Europe.
“6. ožujka ću liderima na sjednici europskog Vijeća predstaviti sveobuhvatan plan ponovnog naoružavanja Europe.”
Imala je i poruku za SAD.
“Spremni smo zajedno s vama braniti demokraciju i načelo vladavine prava prema kojem ne možete izvršiti invaziju na svog susjeda, ne možete biti nasilni prema susjedu i ne možete silom mijenjati granice.”
Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte nakon sastanka je pohvalio najavu europskih zemalja da će osjetno pojačati ulaganja u obrambene sposobnosti. Upitan je i o predanosti američkog predsjednika NATO-u.
“On je potpuno posvećen članku 5. i NATO-u i puno puta je to rekao. Zato, molim vas, prestanimo tračati o tome što bi SAD mogao ili ne bi mogao učiniti. Oni su u NATO-u, posvećeni su NATO-u i članku 5. To konstantno ponavljaju baš kao i ministar obrane Pete Hegseth, sam predsjednik i drugi”, tvrdi glavni tajnik NATO-a.