UMRO ZDRAVKO TOMAC: Hrvatski političar i profesor politologije preminuo u 83. godini

Jutros u devet sati, u zagrebačkoj Kliničkoj bolnici Dubrava, nakon kratke i teške bolesti, nekoliko mjeseci uoči 83. rođendana, preminuo je hrvatski političar i pisac, Zdravko Tomac.

Kao uspomenu i trajno sjećanje na njegov rad te političko i svako drugo djelovanje, u nastavku donosimo nekoliko crtica iz njegovog bogatog života, piše sbplus.

Dr.sc. Zdravko Tomac rođen je 24. svibnja 1937. godine u Garčinu pokraj Slavonskog Broda. Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, a doktorirao na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, gdje je kasnije bio i redoviti profesor.

Od samostalnosti Republike Hrvatske bio je potpredsjednik Vlade, predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba i predsjednik Županijske skupštine Grada Zagreba, kandidat za predsjednika Republike Hrvatske na izborima 1997. i potpredsjednik SDP-a.

Kao saborski zastupnik SDP-a Hrvatske, obnašao je dužnost potpredsjednika Sabora od 2000. do 2003. godine. U jesen 2003. godine napustio je SDP i pristupio Forumu hrvatske sloge zbog neslaganja s politikom vodstva SDP-a, a u studenom se kandidrao na parlamentarnim izborima na vlastitoj nezavisnoj listi. Nakon što se prestao aktivno baviti politikom, postao je marljivi publicist, objavljujući približno jednu knjigu godišnje. Sukladno svojem znanstvenom habitusu i životnom iskustvu, tematika njegovih knjiga je politička i povijesna.

Mnogi ga smatraju jednim od glavnih javnih intelektualaca koji je razobličio transformacije bivših komunista u tranzicijskim postsocijalističkim društvima. Zdravko Tomac istaknut je kao političar od sudjelovanja u oblikovanju Ustava iz 1974. godine do osnutka stranke Hrvatski socijaldemokrati.

No, njegova glavna djelatnost ipak leži u sferi političke publicistike, javne artikulacije nezadovoljstva mnogim pojavama u hrvatskom društvu (servilnost, korupcija, medijske manipulacije,..) i memoarsko-biografskoga spisateljstva u kojem je dao niz uspješnica. Tomac je objavio više od dvadeset knjiga, uglavnom na hrvatskom jeziku, ali i dvije na engleskom i njemačkom.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!