U POTRESU JE VEĆ 37.000 MRTVIH: Strahuje se da bi se broj mogao čak i udvostručiti

Broj žrtava u potresu koji je pogodio Tursku i Siriju i dalje raste, a teško je reći kada će taj broj biti konačan.

Izvor: Media servis

Trenutko je više od 37 000 mrtvih u dvije susjedne zemlje, a deseci tisuća su ozlijeđeni. Iako su šanse za pronalazak preživjelih sve manje, i dalje spasioci u nekim trenucima svjedoče čudima.

Nakon 178 sati izvučena je živa djevojčica, a nešto kasnije i 13-godišnji dječak. Više od tjedan dana tisuće timova pretražuju ostatke srušenih zgrada.

Očekuje se da će se broj smrtnih slučajeva dramatično povećati u idućim danima, neki predviđaju da bi se mogao i udvostručiti.

Dok još tako traju spasilačke akcije, turske su vlasti već pritvorile ili uhitile desetke građevinara zbog nesavjesne gradnje i nepoštivanja propisa. Iako potresi poput ovog koji je zadesio Tursku i Siriju rade veliku štetu, urušavanja zgrada poput kule od karata ipak su rijetkost. Izvanredni profesor Marijo Uroš iz Centra za potresno inženjerstvo rekao je zašto je do toga došlo.

“U Turskoj svakih četiri, pet godina imate jedan jako veliki potres i imate puno izvještaja nakon tih potresa. Zapravo se redovito pokazuje da takve zgrade nisu rađene po aktualnom propisu, čak ni nove zgrade. Vrlo često nove zgrade nisu adekvatno napravljene, od kvalitete materijala, od izvedbe detalja koje trebaju biti itekako delikatne, a one vrlo često to nisu pa i kvalitete cementa na kraju krajeva, puno se štedi na tome.”

Dodao je kako vjeruje da bi situacija bila drugačija da se radilo po propisima. Istaknuo je i koliko je kvalitetna izgradnja u Hrvatskoj.

“Imamo kvalitetne izvođačke firme i projektantske firme i mislim da ne bi trebalo biti puno problema što se tiče kvalitete gradnje kod nas. Pogotovo u zadnje vrijeme, pogotovo kada se radi o tako nekim višim zgradama i neboderima gdje jednostavno nijedan – ni izvođač, ni projektant – neće si dozvoliti da štedi na takvim stvarima.”