TURIZAM I PRODAJA: Čak 80 posto hrane na moru nije iz Hrvatske – zašto je tuđe jeftinije?!

restoran, more, jadran

Stjepan Zorić, predsjednik klastera Slavonska jabuka ocjenjuje trenutno stanje prodaje voća i povrća u Hrvatskoj katastrofalnim. Opetovano upozorava da od ovakve vrlo dobre turističke sezone hrvatski voćari i povrtlari nemaju nikakvu korist.

“Nevjerojatna je činjenica da su terenska istraživanja pokazala kako 80 posto hrane u Dalmaciji koja se trenutno nudi u turizmu nije hrvatskog podrijetla. Pokraj milijuna turista nevjerojatno je da vi iz Slavonije ne možete prodati nikomu ništa na more, jer na veletržnicama stoje stotine šlepera robe iz uvoza koje čekaju carinjenje.

Ne samo mi iz Slavonije nego i proizvođači iz recimo zadarskog zaleđa, ne isplati im se brati grožđe jer je iz Španjolske i Grčke jeftinije. Mi smo fenomen, jer ne samo da nikakve koristi nemamo od turističke sezone već ona uništava domaću proizvodnju nekontroliranim jeftinim uvozom”, kaže Zorić za Glas Slavonije, ističući da su na drugim tržištima EU-a ove zamke suptilno izbjegnute različitim ograničenjima.

Dodaje kako dakako domaći proizvođači nikom ne osporavaju da uvozi robu jer, dapače, kupci trebaju imati izbor da kupuju ili jeftino ili kvalitetno ili i jeftino i kvalitetno, međutim sva ta uvozna roba iz trećih zemalja nije prava konkurencija.

“To je nelojalna konkurencija. Pod time mislim da rajčica iz Srbije i Makedonije ne mora proći nikakav sanitarni pregled jer se samo slučajnim uzorkovanjem obavljaju analize zdravstvene ispravnosti na šleperima. S druge strane, da bih ja prodao marelicu u München, ne mogu pristupiti veletržnici bez GlobalGap certifikata. Da ne kažem da za prodaju ekoloških jabuka na tržištu EU-a moramo raditi analizu ostataka na više od 500 aktivnih tvari pesticida za svaku isporuku.

Dakle, nama se nameću rigorozne kontrole koje skupo plaćamo, a roba iz Makedonije, Srbije, Kosova, Makedonije ulazi bez ikakve kontrole, pa nije čudo što ima manju cijenu. Ta se praksa mora prekinuti. Utrka za što nižim cijenama nama je razumljiva, ali u konačnici dovodi do uništenja domaće proizvodnje”, apelira Zorić, pitajući što sve trebamo učiniti da bi se stvar pokrenula.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!