TRUMP TVRDI: Siguran sam nakon razgovora, da i Putin i Zelenski žele kraj rata
Iza ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog treći je posjet Bijeloj kući od povratka Donalda Trumpa na vlast.
Izvor: Media servis
Sastanak se odvio nakon dugog telefonskog razgovora između američkog i ruskog predsjednika i najave njihovog sastanka u Budimpešti. Od dvojice lidera prije i nakon sastanka čuli smo više načelnih poruka o potrebi zaustavljanja rata dok su izjave o konkretnim odlukama izostale.
Glavno pitanje uoči sastanaka bilo je ono vezano za isporuku dalekometnih krstarećih projektila Tomahawk od strane SAD-a Ukrajini koja bi u suprotnom smjeru isporučila dronove vlastite proizvodnje.
“Govorit ćemo o Tomahawku, ali puno bi radije da im ne trebaju, puno bi radije da rat završi. Iskreno, u tome smo da to vidimo i možemo brzo završiti i mislim da možemo. Jučer sam imao vrlo produktivan razgovor s predsjednikom Putinom, vidjet ćemo što će se dogoditi. Rat na Bliskom istoku bio je puno kompliciraniji, to smo završili pa mislim da imamo dobre šanse. Mislim da predsjednik Zelenski želi da se to završi i kao i Putin.”
“Razgovarali smo i o projektilima dugog dometa. Odlučili smo da o tome ne govorimo jer, znate, Sjedinjene Države ne žele eskalaciju.”
Zelenski je naglasio kako je Trump uspio postići prekid vatre na Bliskom istoku pa se nada da će jednaki uspjeh postići i u Ukrajini. Da bi do toga došlo, jasno je dao do znanja što očekuje od SAD-a.

“Trebaju nam sigurnosna jamstva od SAD-a jer samo oni sada razgovaraju s Rusijom. Samo predsjednik Trump ima dijalog s Rusijom, a to je vrlo važno. Trebaju nam snažna sigurnosna jamstva od Sjedinjenih Država jer bojim se, kao i moja nacija, da nakon dogovora o prekidu vatre Putin ne bi ponovno došao s agresijom.”
Novinare je za zanimalo hoće li sastanak u Budimpešti biti samo između Trumpa i Putina ili će i Ukrajina biti uključena. Trump je odgovorio:
“Tek ćemo odlučiti. Rekao bih da će vjerojatno biti bilateralni sastanak, ali bit ćemo u kontaktu s predsjednikom Zelenskim.”
Novinari su pitali Trump brine li ga da Putin možda samo želi dobiti na vremenu. Američki predsjednik je rekao da mu je i to na umu, ali je uvjerene da ga ruski čelnik neće uspjeti nadigrati. Što ako Putin u Mađarskoj ne pristane na mir?
“Pričekajmo da vidimo što će se dogoditi. Mislim, što ako… Mislim da će htjeti. Mislim da predsjednik Putin želi okončati rat ili ne bih govorio na ovaj način. Mislim da želi okončati rat. Razgovarali smo jučer dva i pol sata. Prošli smo kroz puno detalja. On želi to završiti. Mislim i da predsjednik Zelenski to želi okončati i sada to trebamo učiniti.”
Točan datum nije određen, ali bi se, prema riječima čelnika SAD-a, trebao održati za otprilike dva tjedna. Objasnio je Trump i zašto je odabrana Budimpešta.
“Jer je vođa koji nam se sviđa. I on i ja volimo Orbana. Mađarska je sigurna zemlja, radi vrlo dobar posao. On je vrlo dobar vođa u smislu vođenja svoje zemlje. Nema puno problema kao druge države. Mislim da će biti jako dobar domaćin.”

