TRKA U NAORUŽANJU: Tko su najveći prodavači a tko kupci u trgovini oružjem

oružje

Svijet se naoružava, zvecka se i oružjem, prijeti, ratuje. Ruski premijer Dmitrij Medvedev vidi svijet u novom hladnom ratu, a u Ukrajini i na Bliskom istoku već su u tijeku vrući ratovi.

U Istočnoj Aziji, susjedi su zabrinuti za agresivno ponašanje Kine, a u Južnoj Aziji odnosi između Indije i Pakistana i dalje veoma napeti. U svijetu pak raste nesigurnost zbog povećane terorističke opasnosti. A ono tko s kim i kako najbolje se može vidjeti u trgovanju oružjem.

Najveći su izvoznik SAD, ispred Rusije, pokazuje analiza Međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI) u Stockholmu. Na SAD otpada 33 posto svjetskog izvoza oružja, dakle cijela trećina. Druga Rusija ima udio od 25 posto na svjetskom tržištu, pa zajedno snabdjevaju više od pola svjetskog tržišta.

Iza njih se na trećem mjestu nalazi Kina s 5,9 posto tržišnog udjela, dok je na četvrtom mjestu Francuska sa 5,6 posto prodanog oružja u proteklih pet godina. Na Njemačku otpada 4,7 posto svjetskog izvoza oružja. Inače, ukupno 58 zemalja izvozi oružje.

Najviše se oružja uvozilo u Aziji i Oceaniji (46 posto) te Bliskom istoku (25 posto), čije su države time znatno nadmašile europske (njihov se udio smanjio s 21 posto na 11 posto).

Od uvoznika oružja uvjerljivo prvo mjesto drži Indija. Ova druga najmnogoljudnija država na svijetu je u proteklih pet godina kupila čak 14 posto svog oružja, dok je ranije taj postotak 8.5 posto. Potom slijedi Saudijska Arabija sa sedam posto, a treći su Kinezi sa 4.7 posto, četvrti Ujedinjeni Arapski Emirati s 4,6 posto, pa Australija sa 3.6 posto.

Valja napomenuti kako baza podataka o trgovini oružjem ne uključuje manje naoružanje. Ovi su podaci zasnovani uglavnom na javnim izvorima poput nacionalnih i regionalnih novina, kao i na izvještajima vlada i industrija. (m. v.)