TRAŽE SE SVIJEĆE I LAMPIONI: Cijene su kao uvijek skočile, a većinu uvozimo
Kako se bliži blagdan Svih svetih – tako raste potražnja za svijećama i lampionima. Domaći proizvođači kažu da im proizvodnja pada za trećinu, a većina se svijeća uvozi.
Cijene su nakon pandemije porasle zbog skupljeg parafina, a ove će se godine zadržati na razini lanjskih.
Velika je gužva proteklih dana u ovoj čakovečkoj prodavaonici svijeća i lampiona. Potražnja je golema.
– Zadovoljna sam ponudom. Cijena i kvaliiteta su dobre, kaže Milena Šopar iz Čakovca.
Za prodavačice nema predaha. – Danas ide jako dobro, ljudi su zainteresirani, kupuju, kažu.
Od srpnja strojevi ne staju u tvornici obitelji Vugrinec. Rade u tri smjene, godišnje proizvedu više od 12 milijuna svijeća i lampiona. Cijena proizvoda na razini je prošle godine. Glavne sirovine – imaju dovoljno.
– Cijena parafina je nešto rasla, ali mi smo ga nabavili u dovoljnim količinama pa nismo dizali naše cijene, kaže Matija Vugrinec, NET Čakovec.
Kako doznajemo od proizvođača – zbog rata u Ukrajini već nekoliko godina nema ruskog parafina. Pa uvoze onaj iz Kine. Koji je sve skuplji zbog rata na Bliskom istoku.
– Ovaj rat opet dosta mijenja situaciju na tržištu, cijena nam rastu jer se sukob nalazi blizu Sueskog kanala pa je cijena transporta iz Kine za Europu porasla 500 eura po kontejneru, govori Miljenko Kokot, Malo Gradišće.
Uz sve to domaće proizvođače muči uvoz nekvalitetnih lampiona koji nerijetko izgore za 15 sati.
– Problem nam je uvoz jer se uvoze proizvodi sve lošije kvalitete, ali mi se pokušavamo snaći u tome s novim proizvodima i dizajnom, kaže Marija Vugrinec, NET Čakovec.
Uvoz svijeća i lampiona raste, samo prošle godine bio je u vrijednosti većoj od 14 milijuna eura. A izvoz je čak četiri puta manji.
Kvalitetan lampion gori tjedan dana
Renata Gorišek Prstec vlasnica je svjećarskog obrta. Dnevno se u njenom obrtu proizvede oko 3500 lampiona.
– Radi se ručno pa ne ide jako brzo. Uspijem sve prodati, imati svoje stalne kupce, svake godine taj se broj poveća. Radimo svijeće koje su veće i teže, a kupci vole da im lampion kad ga zapale gori duže, rekla je gospođa Renata u razgovoru za Dnevnik HTV-a.
Istaknula je kako lampion mora biti težak te da mora gorjeti tjedan dana, a ne sat-dva.
– Kvalitetno radimo i tako prodajemo, kazala je gospođa Renata.