TOMAŠEVIĆ U SKUPŠTINI: Završetak stadiona u Kranjčevićevoj 2026. a u Maksimiru 2028. godine!
Na 38. sjednici zagrebačke Gradske skupštine se, između ostaloga, govorilo o odluci o provođenju naplate parkiranja u prvoj zoni tijekom tjedna i subote do ponoći, a nedjeljom do 15 sati.
Izvor: Media servis
Uoči samog početka sjednice zastupnike je dočekalo pitanje “Gdje je zapelo, a resursa ima?”, koje su im uputili nezadovoljni prosvjednici inicijative “Od srca do srca za beskućnike i potrebite”.
Sjednica je počela aktualnim satom na kojem su zastupnici postavljali pitanja gradonačelniku. Uoči početka aktualca zastupnica Dina Dogan zatražila je izvješće o stanju u NAMI.
‘Koliko ste svi upoznati danas je ročište za NAMU, gdje grad nije poslao svog punomoćnika što znači da grad diže ruke od NAME. Ja bih predložila da gradonačelnik sam stavi po hitnom postupku točku kojem daje izvješće o tome zašto grad ne šalje danas na ročište za NAMU svog punomoćnika i kakav je zapravo plan sa tom NAMOM.‘‘
Otvoreno je i pitanje vezano uz stadion u Kranjčevićevoj ulici. Nestranački zastupnik Otto Barić gradonačelniku je predložio da dobro razmisli o građevinskoj dozvoli za ovaj projekt.
“Projekt je zguran na način koji po meni ne doliči vašoj vlasti jer je to učinjeno na način kako je to napravio Tomislav Horvatinčić. Sve to je prošlo mimo GUP-a, bez javnog natječaja, bez gradskog projekta”.
Tomašević je komentirao kako nema promjene jer na toj lokaciji već postoji stadion koji je u neadekvatnom stanju. “Svi žele da se novi stadion u Maksimiru što prije izgradi, a da bi se to omogućilo, potrebno je prvo napraviti novi stadion u Kranjčevićevoj,” istaknuo je Tomašević.
Rekao je kako je predviđena rekonstrukcija stadiona u Kranjčevićevoj, čime će se proširiti kapacitet i omogućiti odigravanje međunarodnih utakmica Dinama i nogometne reprezentacije tijekom rušenja i izgradnje novog stadiona na Maksimiru, koja bi trebala biti dovršena do 2028. godine.
Tomašević je rekao da je početak radova u Kranjčevićevoj početak 2025., a planirani završetak u rujnu 2026., kapaciteta 11.500 mjesta.
Nakon aktualnog sata, krenula je rasprava prve i najvažnije točke od njih 20-ak na dnevnom redu vezana uz uvjete korištenja javnih parkirališta, garaža, nerazvrstanih cesta i drugih površina javne namjene za parkiranje vozila. Oporba je nizala kritike, a mnogi su poručili kako je uvođenjem blokovskog parkiranja u gradu stvoren kaos.
Predsjednik stranke Zelena alternativa – ORaH Zorislav Antun Petrović tvrdi da vladajući nisu dobro promislili.
‘‘Molim vas svakako, dajte nam recite ima vas tu iz Zagrebparkinga, koliko je to novih čovjek sati, koliko će koštati angažman tih novih ljudi, i u konačnici koliko je trošak tog angažmana. Ako želimo donositi kvalificirane odluke, onda mislim da je to zaista podatak koji trebamo znati.‘‘
U obranu je stao predstavnik platforme Zagreb je naš! Robert Faber:
‘‘Produženje je u večernjim satima i vikendom, tada javni prijevoz funkcionira bez ometanja ostalog cestovnog prometa, bez problema sa prometnim nezgodama i svim ostalim. Tu građani mogu bez problema koristiti javni prijevoz i upravo je to jedan od koraka da se ljude navikne da počnu konačno koristiti taj javni prijevoz onako kako bi trebalo.‘‘
Nestranački Trpimir Goluža mu je poručio da živi u bajci:
‘‘Gospodine Faber, javni prijevoz u Gradu Zagrebu ne funkcionira. Izostaju autobusne linije, ne dolaze autobusi, razgovarajte malo s građanima. Tramvaji su prorijeđeni, u noćnim satima gotovo da ni nema tramvaja, voze minimalno, značajno ispod voznog reda kako je bilo prije i vi onda pozivate građane da koriste javni prijevoz koji niti ne funkcionira. Vrlo zanimljivo…‘‘
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević osvrnuo se na dosadašnje kritike oporbe: ‘‘Mi širimo tramvajsku mrežu na Heinzelovoj, na Sarajevskoj. Mi kupujemo 80 novih tramvaja i vi nas optužujete za ne ulaganje u javni prijevoz. Meni je to neka alkemija.‘‘
Dodajmo kako su se uoči sjednice, članovi inicijative “Od srca do srca za beskućnike i potrebite” okupili na mirnom prosvjedu ispred gradske skupštine te poručili da više od godinu dana traže od Grada i Vlade da poduzmu konkretne poteze u borbi protiv rastućeg beskućništva.