TOMAŠEVIĆ NAJAVIO: Ne odustajemo od GUP-a, projekti idu dalje, Ministarstvo nas usporava
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević održao je konferenciju za medije nakon što je Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine odbilo je prijedlog novog Generalnog urbanističkog plana za grad Zagreb.
Izvor: Media servis
Za početak, Tomašević je demantirao tvrdnje oporbenih zastupnika kako je ovime ugrožena provedba ključnih projekata. “Uopće mi nije jasna ni pismenost niti namjera neimenovanih izvora iz Ministarstva prostornog uređenja i graditeljstva koji plasiraju takve lažne vijesti jer su to čiste lažne vijesti. Tako da umirimo građane, svih ovih 10 kapitalnih se rade po važećoj građanskim dozvolama, po važećem GUP-u ili se za njih ishode dozvole po važećem generalno urbanističkom planu odnosno starom. Ove izmjene GUP-a veze s time nemaju.”
Glavi cilj ovih izmjena GUP-a je uvođenje reda u prostor i stvoriti uvjete za balansirani urbani razvoj grada Zagreba. “S obzirom da, kao što znate, imamo brojne četvrti sa višim stambenim zgradama bez ikakvog zelenila, bez društvenih sadržaja, bez zgrada dječjih vrtića, bez zgrada škola bez zgrada domova zdravlja i tako dalje.”
Baš zbog toga željeli su da cijeli proces izmjene GUP-a bude transparentan i participativan, kakav su obećali i da će biti. Odnosno, htjeli su kvalitetan GUP uz kvalitetnu proceduru. “Pokrenuli smo ga još početkom 2022. godine, napravili prethodnu stručnu raspravu, konzultacije sa svim vijećima gradskih četvrti, pokrenuli formalnu proceduru 2023. godine. Nakon toga održali još jedne konzultacije s gradskim četvrtima, napravili javnu raspravu s građanima gdje smo dobili oko 2600 primjedbi. Nakon toga smo usvojili djelomično ili u potpunosti preko 20% tih primjedbi pa napravili novu javnu raspravu na kojoj smo dobili 404 primjedbe.”
Nakon toga je pripremljen dokument koji je u resorno Ministarstvo predan krajem listopada prošle godine. Odgovor Ministarstva stigao im je jučer. “Tri mjeseca stoji nešto što se prije rješavalo u roku tri tjedna. 2019. godine kada se mijenjao GUP grada Zagreba je recimo dostavljen od strane prethodne gradske uprave tada, kao što znate Bandić je bio u koaliciji sa HDZ-om, 26. lipnja 2019. godine i oni su dobili odgovor od Ministarstva već 9 srpnja 2019. godine. Znači trebalo je nešto malo više od dva tjedna. Tri mjeseca da kažu četiri točke od svega što smo mijenjali u GUP-u koje smatraju da se trebaju doraditi.”
Te četiri točke sadržajnog su karaktera. Jedna od njih je činjenica da je u prijedlogu GUP-a propisan nadstandard za važne lokacije u Gradu za koje se traži arhitektonsko-urbanistički natječaj bez obzira o kojem se investitoru radi, privatnom ili javnom. Ministarstvo nas traži da ukinemo tu odredbu. Znači da više ne možemo propisivati privatnim investitorima da moraju za takve bitne lokacije na avenijama, na križanjima ići na arhitektonsko urbanistički natječaj. Znači nadstandard koji smo mi htjeli zadržati u GUP-u oni traže da spustimo na ono što je zakonski minimum i da to možemo samo ako želimo za one investicije kojima je grad Zagreb investitor za sve druge ne smijemo.”
Jedna točka je pomalo bizarna naglašava zagrebački gradonačelnik. Naime ministarstvo od grada traži da se pojmovno uskladi s ostalim dokumentima, no posebno se ističe zahtjev za usklađenjem pojma priuštivog stanovanja. “Mi smo krajem listopada poslali GUP na suglasnost. Nama je sada odgovor da se moramo uskladiti s Nacionalnim planom stambene politike koji još nije usvojen. Nacionalni plan tada nije bio ni izrađen kada smo predavali na suglasnost, ali ni sada, još uvijek nije usvojen. On je sada u javnom savjetovanju, a mi se trebamo uskladiti s dokumentom koji uopće nije važeći.”
Treća sporna točka, zbog koje ministarstvo primarno traži i treću javnu raspravu odnosi se na pojam gradskih projekata koji se u GUP-u nalaze od 2003. godine, a odnose se na područja u Zagrebu koja definira gradska skupština i za koja ne vrijede urbana pravila. Točnije, u tim područjima dozvoljene su iznimke vezano za visinu ili gustoću građevina. “I na popisu tih gradskih projekata je bilo preko 50 lokacija u gradu Zagrebu od privatnih do javnih investitora. Mi smo taj popis sveli na 9 i to za javne investicije, ne samo za grad već za državu. Primjer je recimo kampus Borongaj i primjer samo države je Blato bolnica. Do sada 22 godine nikome nije smetalo to. Sada se kaže da uopće Zakon ne prepoznaje gradske projekte i da se to ukloni.”
Također, traži se i ponovna javna rasprava, koju će, kaže Tomašević i provesti ali samo za ove četiri točke za koje se to i traži. “Imat ćemo ponovljenu javnu raspravu u veljači koja po zakonu može trajati osam dana. Onda ćemo opet inzistirati na suglasnosti Ministarstva i vidjet ćemo koliko će im onda trebati vremena.”
Jer cilj je da se novi GUP usvoji u ovom mandatu. “Ako jedan zarez krivo se napravi reći će da je proceduralna greška i GUP će past. Tako da moramo vrlo precizno napraviti ove izmjene. Imamo malo vremena, Skupština se raspušta vjerojatno negdje u travnju i sada smo u cajtnotu da to stignemo. Mi nećemo stati jer ovo je GUP u interesu grada Zagreba. To misli i struka, a siguran sam da to misle i građani koji ne žele stambenjake bez imalo zelenila, bez društvenih sadržaja bez da imaju mjesta u dječjem vrtićima i zato od njega nećemo odustati.”
Komentirao je Tomašević i izjave koalicijskog partnera SDP-a. “Odmah se napada za nesposobnost, a da se niti ne provjeri o čemu se radi, niti se čuje naša strana priče. Evo to je jedno vrlo korektno, pod navodnicima, ponašanje koalicijskog partnera. Evo, hvala im na tome.”