TAKSISTI LOVE U MUTNOM: Tko to u Splitu dere i vara Turiste i Splićane?!

U velikoj inspekcijskoj akciji na splitskom području utvrđen je proteklog vikenda niz prekršaja. U 116 provedenih nadzora čak 71 prekršaj – taksi su vozili vozači bez potrebnih dozvola, nisu izdavali račune, a među njima su bila i dva neprijavljena stranca!

Domaći vozači bez potrebnih dokumenata, stranci bez dozvola za rad i boravak – svi oni “vozaju” Splićane. I turiste.  Vozač taksija Rino Mršić kaže za HRT da taksi vozi svatko – „od kućanice koja iza ručka sjedne u njega, do nekoga tko uopće nema papire, ali ima mobitel i volju”.

Među utvrđenim prekršajima je i neizdavanje računa. A ako se i izda, zna izazvati šok. Slučaj papreno skupe vožnje mladih Talijanki preplavio je medije u susjednoj zemlji.

Vozačica taksija Tonka Tomić smatra da je naplaćivanje cijene od 550 eura za vožnju do zračne luke sramotno.

– To je 11 puta više nego što ćemo mi naplatiti, i više od 11 puta. Katastrofa! Dno dna.

– To je u biti legalno jer na taksimetru je istaknuta takva cijena. Jer danas netko, ako ne pita ništa, sjedne u taksi, taksist može naplatit cijenu koju god hoće i to je najveći problem, navodi dopredsjednik Ceha prijevoznika pri Udruženju obrtnika Split Siniša Đapić.

Ovog ljeta turisti su zato oprezniji, neki unajmljuju automobile, jer im se više isplati. Splitski taksisti očajni su, kažu da zbog negativne slike u javnosti, oni koji pošteno rade gube.

– Kupuje se socijalni mir jer naša država po tom pitanju ne radi ništa. Taksi je jedna grana koja nema nikoga da mi možemo se danas obratiti, vi morate komunicirati mailom, odgovor ćete dobiti vjerojatno za pet godina, nezadovoljan je Rino Mršić.

– Apeliramo na Ministarstvo prometa da sjednu svi za stol i da vide što je u ovom zakonu manjkavo i da se to pokuša ispraviti, ističe Milivoj Topić, predsjednik Ceha prijevoznika pri Udruženju obrtnika Split.

Trebalo bi, kažu, propisati cijene. – Nekad davno jedinice lokalne samouprave su određivale maksimalnu cijenu koja se može naplatiti po kilometru, naglašava Đapić. Smatra da je to prvo što bi se trebalo u zakonu vratiti, u svrhu zaštite građana.

Opijeni pričom o lakoj zaradi, na splitsko taksi-tržište ove je sezone, kažu, stiglo 10 000 ilegalaca. Inspekcije, očito, nisu dovoljne.