SVEUČILIŠTE U ZAGREBU: Nove kapitalne aktivnosti do 2020.
Predstavljen Katalog s pregledom provedenih, ali i budućih kapitalnih aktivnosti vezanih za znanstveno-obrazovnu i prostornu infrastrukturu, planiranih do 2020. godine.
Piše: Branimir Fagač
Sveučilište u Zagrebu predstavilo je Katalog budućih kapitalnih aktivnosti, ali i onih koje još traju. Uz svaki je od deset projekata u ovoj knjižici naveden njegov status – jesu li dokumenti izrađeni i što od dokumentacije nedostaje te kolika je procjena financijske vrijednosti i izvori financiranja.
Uz to navedeni su nositelji pojedinih projekata, partneri, vrsta i tip projekta, vrijeme provedbe, lokacija tko je projekte odobrio i koji su ciljevi.
“Katalog dobra pretpostavka za razvoj Sveučilišta u svim segmentima njegova djelovanja, ali i dobar odgovor na lošu percepciju Sveučilišta u Zagrebu koja ne odgovara stvarnosti”, ističe Damir Boras, novi-stari rektor Sveučilišta u Zagrebu.
Koji su kapitalni projekti navedeni u katalogu?
Najveća je pažnja fokusirana na znanstveno-učilišni kampus Borongaj, čija je izgradnja planirana do 2022. godine u iznosu od 40 milijuna eura, ali i izgradnju Biološkog, Geografskog i Geološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta do 2020. vrijedne 48 milijuna eura.
Nadalje, tu je inovacijski centar Nikola Tesla Fakulteta elektrotehnike i računarstva, čija je realizacija planirana za 22 mjeseca, vrijedan 47 milijuna eura, te Biomedicinsko-istraživačko središte Šalata Medicinskog fakulteta, planiran za 60 mjeseci, vrijedan 33 milijuna eura.
Također, navode se projekti Športsko-edukacijskog centra Kineziološkog fakulteta, s rokom realizacije do 2020. godine, težak 25 milijuna eura, te Fakulteta organizacije i informatike, planiran na rok od 19 mjeseci, vrijedan 25 milijuna eura.
Ništa manje važan je i projekt koji obuhvaća Farmaceutsko-biokemijski fakultet, a čija se realizacija očekuje do 2020. godine u iznosu od 24 milijuna eura, te Sveučilišni kampus Akademije likovnih umjetnosti, planiran do 2020. godine, vrijedan 19 milijuna eura.
Katalog projekta obuhvaća i Centar umjetničkih istraživanja Akademije dramskih umjetnosti. Čija se realizacija očekuje do 2020. godine težak šest milijuna eura i Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak SRCA, planiran do 2020. godine, vrijedan tri i pol milijuna eura.
Grad Zagreb podržava ovakve projekte, a novi financijski ciklus kapitalnih aktivnosti trajat će od 2021 do 2027 u okviru kojeg bi se većina navedenih mogla i realizirati.
Sa Sveučilišta, poučeni prijašnjim iskustvima, očekuju da će na temelju ovog kataloga ući u investicije i proširenje onih prostora koji stoje u planovima.
Podsjetimo, u razdoblju od 2003. do 2016. godine Sveučilište je realiziralo dva velika ciklusa ulaganja u izgradnju novih sadržaja te u rekonstrukciju i sanaciju postojećih zgrada.
U prvoj fazi, od 2003. do 2007. godine, vrijednost realiziranih projekata iznosila je 490 milijuna kuna, a drugoj fazi, od 2007. do 2015. godine, tek nešto manje – 358 milijuna.
Također, kako se može doznati iz kataloga, Sveučilište u Zagrebu 2003. godine raspolagalo je 420 tisuća četvornih metara bruto površine, koja je projektima do 2016. godine povećana na 580 tisuća četvornih metara.