SVE JE VIŠE INTERNETSKIH PRIJEVARA: Građani često naivni, a prevaranti sve domišljatiji

Ubrzani razvoj tehnologije donio je sa sobom i neke probleme, pa tako roj internetskih prijevara nezaustavljivo raste, a u policiji gotovo ne prestaju primati prijave građana kojima na e-adrese stižu lažne poruke državnih institucija.

Prevaranti su sve domišljatiji, a u predbožićno vrijeme pojavljuje se i sve više nepostojećih internetskih trgovina. Udruga za zaštitu potrošača prošle je godine zabilježila više od 200 takvih stranica.

Od crnog petka – pozivima upomoć nema kraja. –  Svakodnevno najmanje 10 poziva zabilježimo da su ljudi nešto naručili i nisu dobili ili su krivo dobili, rekla je za HRT Ana Knežević iz Hrvatske udruge za zaštitu potrošača.

Neki građani nasjeli su na ponude predobre da bi bile istinite. Primjerice, umjesto vrhunske bušilice po primamljivoj cijeni od 30 eura – stigla je plastična igračka. Iako se sve više kupaca odlučuje za plaćanje pouzećem – ni ono nije jamstvo sigurne kupnje.

– Mi sugeriramo da traže da provjere sadržaj paketa, dakle, kad dođe potrošač treba reći – pričekajte neću platiti, nego ću provjeriti sadržaj paketa, dodala je Knežević. – Prošli tjedan se javila žena koja je dobila stare, nošene tenisice, naglasila je Knežević.

Prevarantima na internetu teško se ulazi u trag

Kako bi lakše ostvarili povrat novca, iz Udruge sugeriraju kartično plaćanje. – Jer se onda može u slučaju da se vrati roba, pa se ne dobije povrat novca, ili da se plati, a ne dobije se roba, onda se može putem banke osporiti ta transakcija, rekla je Ana Knežević.

Prevarantima na internetu teško se ulazi u trag, no ipak – kad netko postane žrtva takve prijevare – treba to prijaviti policiji, jer tako olakšava pronalazak počinitelja kaznenog djela.

Najčešće se prijavljuju slučajevi hakerskih prijetnji. – I u tom slučaju su građani znali plaćati navodim hakerima, da se ti podaci ne objave javno ili članovima obitelji, prijateljima, poslovnim suradnicima, rekao je Emil Kos, Odjel kibernetičke sigurnosti Policijske uprave zagrebačke.

– Imamo li neku cifru?

– Kreće obično s manjim iznosima koji su 100, 200, 300 eura, dodao je.Od svih uređaja – najoprezniji treba biti s mobitelom, oni su na viruse najosjetljiviji.

– Prikupiti sve passworde koje ste utipkali negdje, sve pinove koje ste utipkali, a dok je vama telefon u džepu ili u torbi, on u pozadini može raditi bankovne transakcije, poručio je savjetnik na području informatičkih sustava i korištenja financijske forenzike u identificiranju zloupotreba, korupcije i kriminala Marko Rakar.

I zato prije svake internetske kupnje treba – pozorno čitati i dobro razmisliti.