SUD U HAAGU ODLUČIO: Ratko Mladić dobio kaznu doživotnog zatvora!

Foto: Screenshot
Foto: Screenshot

Ratko Mladić, ratni zapovjednik vojske bosanskih Srba, za čije se ime vežu najteži ratni zločini počinjeni na europskom tlu nakon Drugog svjetskog rata, konačnoje čuo presudu – doživotni zatvor!

ICTY – Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju izrekao je prvostupanjsku presudu Ratku Mladiću (75) koji je optužen za ratne zločine počinjene u vrijeme kada je obnašao dužnost zapovjednika Vojske Republike Srpske (VRS).

U jednom trenutku zbog visokog tlaka, odnosno hipertenzije (medicinska sestra izmjerila mu je tlak koji je bio 180/80), odvjetnik Ratka Mladića zatražio je da se prekine proces izricanja presude ili da se odmah iznese presuda bez čitanja obrazloženja. Sud je odbio prijedlog, na što se Mladić digao i počeo negodovati. Sudac Orie odlučio je Ratka Mladića udaljiti iz sudnice.

Mladić je u Haagu optužen za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona ili običaja ratovanja u Bosni i Hercegovini od svibnja 1992. do pred kraj 1995. godine. Još u prosincu 2016. u završnoj riječi tužiteljstva, za njega je zatražena kazna doživotnog zatvora. Obrana je pak predložila da ga se oslobodi svih optužbi.

“U optužnici se optuženi tereti po dvije točke za genocid i pet točaka za zločine protiv čovječnosti. Optuženi je također optužen po četiri točke za kršenje zakona i običaja ratovanja, a to su nasilna djelovanja čiji je glavni cilj bio teroriziranje civila, nezakoniti napadi na civile, uzimanje taoca, optužen je također i za genocid”, rekao je uvodno sudac Alphons Orie.

Tako je utvrđeno da su počinjeni zločini koji predstavljaju istrebljenje. Npr. 1992. policija i snage VRS-a pojavili su se sa strojnicama na ulazu prostorije 3 u logoru Keraterm. Tijekom noći u tu prostoriju, nakon što su uveli brojne zatočenike, ubačena je neka vrsta plina i nakon toga zatočenici su pokušavajući bježati ubijeni, odnosno na njih su pucali, mnogi su poginuli, a nakon toga su Srbi ušli u prostoriju i pobili ostale. Ubili su između 190 i 220 zatočenika tijekom te noći.

Od sredine svibnja 1992. pa do 1995. namjerno se granatiralo i iz snajpera pucalo po Sarajevu, po mjestima bez vojne važnosti. Zbog toga su ubijene stotine civila, a tisuće ranjene. Mnogi od njih ubijeni su tijekom svakodnevnih aktivnosti. Naveden je i primjer masakra na Markalama. Uništavan je namjerno grad. Građani nisu imali pristup hrani, vodi, plinu, struji… Prisiljeni su bili živjeti u stanju stalnog straha.

Dana osmog ožujka 1995. Radovan Karadžić je izdao direktivu broj 7 i naredio korpusu da “stvori uvjete totalne nesigurnosti i bez perspektive daljnjeg opstanka stanovništva u Srebrenici”. Mladić je potpisao direktivu broj 7-1 kojom je direktiva broj 7 pretočena u operativne vojne zadatke i u kojoj se poziva na izvođenje ciljeva prema enklavi. Napad je bio s namjerom da ona nestane i da se prisilnim uklanjanjem stanovništva to područje pretvori u srpski teritorij. Tijekom napada, VRS je počeo kampanju spaljivanja kuća bosanskih muslimana i džamija. Tisuće muslimana su pobjegli u Potočare kako bi se sklonili u objektu UN-a. Velika većina vojno sposobnih muškaracva pobjegla je pješice iz enklave u pokušaju da se domogne Tuzle. Počinitelji su namjeravali uništiti Muslimane u Srebrenici, odnosno značajan dio te grupe. Vijeće stoga utvrđuje da zločin genocida, progona, istrebljenja, ubojstva i nečovječnog postupanja prisilnog postupanja jest počinjen protiv muslimana u i oko Srebrenice.