ŠTRAJK ZDRAVSTVENIH RADNIKA: Kreće u ponedjeljak – neće biti magneta, rendgene, mamografije…
Sindikat Zajedno, koji okuplja oko četiri tisuće djelatnika u zdravstvu, kreće u štrajk. Traže izmjenu i dopunu uredbe o koeficijentima, odnosno veće plaće, jer su dosadašnjim povećanjem kako tvrde zakinuti.
Izvor: Media servis
I dok sindikat upozorava kako s početkom štrajka staje kompletna dijagnostika u većini zdravstvenih ustanova, premjer odgovara: razloga za štrajk nema.
Najavljeno, učinjeno. Sindikat Zajedno od ponedjeljaka u 7 ujutro stupa u štrajk, traže povećanje osnovice plaće za 20 posto bruto odnosno… “Mi tražimo otvaranje Uredbe i izmjene koeficijenata za ove pojedine djelatnosti koje smo naveli. Znači za tehnologe, radiologe, labaratorijsku službu i vozače saniteta. Meni je žao ljudi koji će trebati našu pomoć što će biti zakinuti za prijevoze, ali mi nismo imali izbora. Morali smo poduzeti sindikalne mjere da ostvarimo svoja materijalna prava. ”
Rekao je to voditelj Odjela saniteta u Sindikatu Zajedno Vladimir Markuš te naglasio kako s ponedjeljkom sanitetski prijevoz staje u 13 županija. Da objasnimo, tih 20 posto koliko traže iznosilo bi otprilike 180 eura bruto, što prema Sindikatu nije neka nenormalna cifra. “Ovim koeficijentima koji su nam dodijeljeni smo doživjeli jedno veliko poniženje. Mi tražimo uvrštavanje našeg dodatka za zračenje u koeficijent, rekla je članica sindikata i radiološki tehnolog Andrijana Lukačević.
“Od ponedjeljka staje cijela dijagnostička obrada koja nije hitna, radioterapija, zračenje onkoloških bolesnika, i nuklearna medicina. Nećemo raditi magnete, rendgene, mamografije, neće se raditi PET-CT, scintegrafije, CAM kamere, zračenje niti planiranje onkoloških bolesnika.”
Na ove se probleme upozorava već godinama rekla je dopredsjednica Sindikata Sandra Alić i dodala kako se sve ovo moglo spriječiti da je bilo sluha Vlade i resornog ministarstva.
“Zato što su uvijek igrali na našu kartu empatičnosti i humanosti i znali su da nam je pacijent uvijek na prvom mjestu i da nikada nećemo ostaviti pacijenta. Ja ovdje moram naglasiti da se građani ne brinu, pogotovo naši bolesnici, nitko neće biti zakinut za zdravstvenu uslugu u smislu da mu se pogorša zdravstveno stanje ili onaj koji dođe zbog neke hitnoće na hitnu.”
Plaće jesu povećane. Ali tu se radi o iznosima od 30 do 70 eura neto, zakljućila je Alić. S druge strane prozvani ministar Vili Beroš odmah je nakon najave štrajka, prije par dana, uputio dopis u kojem apelira na rješavanje problema unutar institucionalnog okvira, odnosno Vijeća za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnoj službi i javnim službama. Kaže, spremni su podržati sindikate, ali poštujući redovite procedure.
Na sličnom tragu je i premijer Andrej Plenković koji je ovu odluku Sindikata komentirao iz Budimpešte. “Ja smatram u ovom trenutku da taj put nije iscrpljen, da li je sve idealno procijenjeno oko koeficijenata ja sam uzimam s rezervom. Da li je ova situacija danas razlog za štrajk? To je odgovornost sindikata koji organizira, koliko ja pratim nijedan drugi sindikat u zdravstvu nije podržao taj štrajk.”
Ostaje za vidjeti koliko će ovaj štrajk potrajati prije nego li dođe do dogovora s Beroševim ministarstvom i koliko će to utjecati, a sigurno hoće, na već ionako preduge liste čekanja.