STRAH OD RECESIJE: Svjetske burze tonu sve dublje zbog carina Donalda Trumpa

Cijeli svijet uzdrman je američkim uvođenjem carina na svu robu koja se uvozi u SAD. Azijske i europske burze doživjele su oštar pad, a dramatično je i na Wall Streetu.

Izvor: Media servis

Pad je zabilježila i Zagrebačka burza. Iz HUP-a su izrazili zabrinutost situacijom.

Težak dan na azijskim burzama. Burza u Hong Kongu bilježi najgori dan u posljednjih 28 godina. Kaos je već u prvim minutama poslovanja zavladao i na europskim burzama, najveći pad od jeseni zabilježila je i Zagrebačka burza, a na samom početku rada potonuo je i Wall Street. Posljedice su to zaoštravanja trgovinskog rata, posebno nakon što je na američke carine Kina uzvratila istom mjerom. Što će se dogoditi s tržištima, ne mogu vam reći, ali naša je zemlja mnogo jača, poručio je američki predsjednik Donald Trump.

“Ne želim da nešto pada, ali ponekad morate uzeti lijek kako biste nešto popravili. Druge zemlje su nas tako loše tretirale jer smo imali glupo vodstvo koje je dopustilo da se to dogodi.”

Trump zasad ne pokazuje zabrinutost zbog gubitaka na Wall streetu. U objavama na društvenim mrežama ističe kako su pale cijene nafte i hrane te kako nema inflacije. Poziva Amerikance da ne budu panični i glupi, nego snažni. Govoreći o Kini, poručio je da neće sklopiti ugovor s tom zemljom ako se ne riješi međusobni trgovinski deficit. Rekao je i da je s europskim i azijskim čelnicima razgovarao o uvedenim carinama te poručio kako ‘umiru od želje za dogovorom‘. Najavio je i početak pregovora s Japanom.

“Dolaze za stol. Žele razgovarati, ali nema razgovora osim ako nam ne plate mnogo novca na godišnjoj bazi.”

U Kini su carine nazvali ekonomskim maltretiranjem i poručili da prijetnje i pritisci nisu pravi način za suočavanje s Kinom. Europski odgovor očekuje se pak u srijedu. Hrvatska udruga poslodavaca izrazila je zabrinutost stanjem na burzama. Glavna direktorica HUP-a Irena Weber ističe kako se nada smirivanju situacije koja, ocijenila je, nije nikome od koristi, ni proizvođačima, ni kupcima, ni dobavljačima. Upozorila je i da povećanje troška i cijena finalnog proizvoda dodatno potpiruje inflatorne pritiske.

“Iako mi imamo balansiranu trgovinsku bilancu SAD-om, neovisno o tome, mi smo dio Europske unije i naše tvrtke su veliki dobavljači velikih multinacionalnih tvrtki u Italiji i Njemačkoj koje su naši najvažniji trgovinski partneri, tako da, naravno da nas zabrinjava.”

Prošlog tjedna naglo su potonule cijene nafte. Oslabio je dolar, a investitori su se okrenuli tradicionalno sigurnim valutama poput švicarskog franka. Naglo je potonuo i bitcoin, a pala je čak i cijena zlata. Analitičari strahuju da bi trgovinski rat mogao izazvati recesiju u svjetskom gospodarstvu. Burze mogu reagirati u sekundi, ovo je velika promjena u svjetskoj trgovačkoj politici, kaže u razgovoru za Media servis ekonomski analitičar Ljubo Jurčić. Ipak, napominje:

“Međutim, ove reakcije na burzi su šokovite i ne treba ih uzimati kao dugoročne trendove. One su uglavnom, po meni, preko 90 posto špekulativne jer još se ništa nije dogodilo u realnoj ekonomiji, proizvodnji, izvozu, uvozu, tako da ćemo morati pričekati dva ili najbolje tri tjedna da vidimo koliko, toliko, s puno više vjerojatnosti da vidimo kako će ove mjere potaknuti situaciju na burzi.”

Iznio je i moguća predviđanja za Hrvatsku u slučaju da Njemačka i Italija s kojima Hrvatska najviše posluje budu pogođene recesijom.

“Ako dođe do recesije ili stagnacije u Njemačkoj i Italiji, onda će Nijemci i Talijani manje trošiti na turizam, manje će trošiti pogotovo na turizam izvan svojih zemalja i tu bi onda mi indirektno pretrpjeli relativno najveću štetu tako da bi imali smanjen broj turista iz Njemačke koji reagiraju kad dođe do stagnacije. Mi bi turistički bili najviše pogođeni ako dođe do recesije, stagnacije i neizvjesnosti u Njemačkoj, Italiji, pa i Austriji.”