STOP NASILJU NAD ŽENAMA: Može se u bitku i snagom pjesme i riječi

Foto: Mario Draušnik
Foto: Mario Draušnik

Na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, po peti puta se u Zagrebu u Kulturnom centru Dubrava održao pjesničko-glazbeni program kao apel, kao vrisak, kao zajednički cilj zaštititi i naučiti poštovati ženu.

Sam uvod u program je bio dramski prikaz, a poetska riječ. Adaptirani izvod iz filma Jake žene koji je moderirala Laura Klapka čitale su Hanna Klapka, Ljiljana Lipovac, Laura Klapka te Lidija Puđak uz podlogu otkucaja srca, te uz plesne pokrete Paule Puđak i glumske statue (Kijara Ivanjec i Karla Klapka).

Isti prikaz na samom početku programa izmamio je mnogima suze. Prikaz nasilja nad ženom u stvarnom obliku, istina kojoj dajemo mogućnost da se promijeni.

Svi su prisutni pozdravljeni uvodom koji je napisala inicijatorica projekta Lidija Puđak, a koji se čita kao uvod na svim programima. I ove godine u projekt je ušlo 37 gradova širom regije. I ove godine svi zajedno pokušali su biti svjetlost, biti čulo, biti ono što je potrebno u borbi za ljepotu življenja.

Na samom programu u Zagrebu sudjelovali su posebi gosti ispred svojih institucija. U ime gradonačelnika Grada Zagreba Milana Bandiće bila je nazočna viša stručna savjetnica pročelnice u Gradskom uredu za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Iva Prpić, a ispred organizacije B.a.B.e., magistra psihologije, pravna savjetnica Svjetlana Knežević.

Foto: Mario Draušnik
Foto: Mario Draušnik

Iz Ministarstva unutarnjih poslova nazočila je voditeljica Odjela maloljetničke delikvencije i kriminaliteta na štetu mladeži i obitelji Nikolina Grubišić Požar, iz Povjerenstva za zaštitu od nasilja u obitelji, članica Ana Tomašković, iz HSO Roma pravni savjetnik Ivan Rumbek, iz Zajednice saveza osoba s invaliditetom Marica Mirić, iz Društva albanskih umjetnika Hrvatske „Dea” Lili Koci, te iz Udruge liječnika dr.spec.obiteljske medicine Josipa Rodić.

Ne želimo si dati povod da razmišljamo na način da je obraćanje u ime institucija prisutnima, kao i pismo podrške Predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović, bio samo običan kliše. Želimo vjerovati da svi rade srcem u poboljšanju rješavanja problema. I ne radi se na ovim programima samo o nasilju nad ženama nego općenito radimo programe i pišemo kroz poeziju protiv svih vrsta nasilja. Posebno je oduševila Nikolina Grubišić Požar koja stigla ispred Ministarstva unutarnjih poslova i to ne samo svojim izlaganjem nego i samom prisutnošću na cjelokupnom i dugotrajnom programu.

Foto: Mario Draušnik
Foto: Mario Draušnik

Publiku su na svojstven i ujedno veličanstven način pozdravili književnici, glumci dobro poznati humanisti, veliki ljudi Enes Kišević i Zdenko Jelčić.  Njima se pridružila i divna mlada dama, glumica Nikolina Prkačin.

I plesno i glazbeno smo doživljavali ljepotu kroz koju su nas vodili, na samom početku mlada sopranistica Stefani Pijetlović  te pijanista Ivan Varošanec i to sa dvije operne arije. Mlada Riječanka Matea Matić nas je također oduševila svojim pjevačkim mogučnostima s dvije nježne skladbe i na samom kraju Josip Čenić i Mijo Mišo Bijuklić koji su nam stigli iz Beča te smo skupa s njima zapjevali.

Tijekom cijele večeri svojim kazivanjem poezije posvećene samom nazivu programa obogatilo nas je dvadesetak pjesnika. Uz samo inicijatoricu veliki obol ovom programu dala je dugogodišnja suradnica u samoj organizaciji Ljiljana Lipovac, te pjesnikinja Laura Klapka. Zajedničkim idejama cilj i teret koji smo si stavili na ramena ne bacamo nakon programa da čeka sljedeću godinu, nećemo čekati da se samo od sebe nešto dogodi, nego nam je zadaća kroz cijelu godinu izazivati medije i tražiti prostor i način kojim ćemo pronaći spas svake žrtve bilo kojega nasilja.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!