STIŽU ZABRANE IZ EU: Stop plastičnim predmetima za jednokratnu uporabu

Iz Europskog parlamenta stiže zakon koji zabranjuje plastične predmeti za jednokratnu upotrebu, a 560 zastupnika je glasalo za dogovor postignut s ministrima EU-a, 35 ih je bilo protiv i 28 suzdržanih.

Biljana Borzan, naša europarlamentarka i članice dbora za zaštitu okoliša, javnog zdravlja i sigurnosti hrane EP-a je tom prilikom rekla da “ako nastavimo ovim tempom, plastični će otpad 2050. u oceanima biti prisutan u većoj količini od same ribe, jer se procjene da je u svjetskim oceanima više od 150 milijuna tona plastike. A Hrvatska, kao zemlja koja živi s morem i od mora, bi trebala biti prva koja će podržati EU u nastojanjima da smanji gomilanje plastike u Jadranu i okolišu.”

U priopćenju se navodi kako će u EU od 2021. godine biti zabranjeni: pribor za jelo za jednokratnu uporabu (vilice, noževi, žlice i štapići za jelo), plastični tanjuri za jednokratnu upotrebu, plastične slamke, štapići za uši izrađeni od plastike, plastični štapići za pridržavanje balona, oksorazgradiva plastika i spremnici za hranu te čaše od ekspandiranog polistirena.

Europska komisija je iznijela kako je više od 80 posto morskog otpada plastika, a proizvodi obuhvaćeni ovim novim zakonom čine 70 posto svih predmeta u morskom otpadu.

Države članice će do 2029. godine morati omogućiti ponovno prikupljanje 90 posto upotrijebljenih plastičnih boca, a do 2025. najmanje 25 posto materijala iz kojeg su te boce izrađene morat će biti prikladno za recikliranje. Do 2030. udio materijala koji se može reciklirati morat će biti barem 30 posto.