ŠOKANTNO: Vojislav Šešelj oslobođen po svim točkama optužbe!

vojislav šešelj

Trinaest godina nakon predaje Vojislava Šešelja haškom sudu, Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) izrekao je prvostupanjsku presudu četničkom vojvodi i vođi srpskih radikala optuženom za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti od 1991. do 1993. godine.

Šešelj je oslobođen po svim točkama optužnice i proglašen slobodnim čovjekom!

Sudac je redom pročitao: Točka 1, progon zločin protiv čovječnosti, optuženi nije kriv. Točka 4 povreda običaja ratovanja, optuženi nije kriv, točka 8, mučenje kao povreda zakona, većina proglašava da optuženi nije kriv, točka 9, okrutno postupanje, većina smatra da nije kriv, točka 10 protjerivanje kao zločin protiv čovječnosti, većina nalazi da nije kriv, točka 11 nečovječna djela i prisilno premještanje, većina smatra da nije kriv, točka 12 bezobzirno razaranje sela, većina nalazi da nije kriv, točka 13 razaranje ili namjerno uništanje institucija, većina nalazi da nije kriv, točka 14, pljačka javne ili privatne imovine, optuženi nije kriv.

Poticanje na progon i deportaciju, nehumana djela, etničko čišćenje, ubojstva Hrvata i muslimana u Hrvatskoj i BiH te Hrvata u Vojvodini, pljačke, granatiranje vjerskih objekata – ništa od ovog Vojislav Šešelj nije počinio te je oslobođen po svim točkama optužnice.

Sat i pol sudac Jean Claude Antonetti obrazlagao je, prema Haaškom sudu, Šešeljevu nevinost i na kraju zaključio:
“Ovom oslobađajućom presudom po svih 9 točaka optužnice, nalog za uhićenje koje je Žalbeno vijeće izdalo 17. lipnja 2015. godine postaje bespredmetan. Prema tome Vojislav Šešelj je po izricanju ove presude slobodan čovjek. Sudac Antoanetti priložio je suglasno mišljenje, sudac Nyang priložio je izjavu, a sudija Latanzzi djelomično suprotno mišljenje”.

Sudac Jean Claude Antonetti u sažetku presude na 100 stranica naveo je prije toga što su tužitelji sve stavili na teret Šešelju u razdoblju od 1991. do 1992. godine. Tužiteljstvo smatra da se primjenom nasilja trebala stvoriti Velika Srbija te da je upravo Šešelj sudjelovao u udruženom zločinačkom pothvatu. Sudac je u nekoliko navrata rekao i kako je Vijeće, uz izdvojeno mišljenje jednog suca, primijetilo da u pristupu Tužiteljstva nedostaje preciznosti.

Optužnica protiv Šešelja sastojala se od devet točaka. U tri točke ga se tereti za zločine protiv čovječnosti za progone na političkoj, rasnoj ili vjerskoj osnovi, deportacije i prisilno premještanje. U šest točaka optužnice Šešelja se tereti za kršenje zakona i običaja ratovanja – za ubojstvo, mučenje i okrutno postupanje te bezobzirno razaranje i pljačka javne ili privatne imovine.

Podsjećamo da je Haško tužiteljstvo u završnim riječima prije četiri godine zatražilo da se Šešelja proglasi krivim i osudi na kaznu od 28 godina zatvora zbog njegove uloge u etničkom čišćenju nesrpskog stanovništva u Hrvatskoj i BiH te vojvođanskih Hrvata pod patronatom Srbije, koje je uključivalo ubojstva, deportacije, zlostavljanja, pljačku i uništavanje imovine Hrvata i muslimana.

“On je odgovoran za patnje desetina tisuća žrtava koje su bile izlagane progonu iz vlastitih domova, lišavanju života, zatočenju, mučenju, silovanju, a čija su sela i varoši razarana zbog njegovih riječi i njegovih postupka”, kazao je na kraju tužiteljskih završnih riječi glavni tužitelj u predmetu Mathias Marcusen.