ŠOK I NEVJERICA: Svjetska banka predlaže da Hrvati idu u mirovinu sa 72 godine

Izrada novog zakona o mirovinama uključila je i mišljenje Svjetske banke o hrvatskom mirovinskom sustavu, čije su preporuke šokirale.

Banka predlaže da Hrvati odlaze u mirovinu tek s navršenih 72 godine, sugerirajući da se, primjerice, rade frizerski pramenovi, dostavlja pošta i obavljaju dugotrajne vožnje i u kasnijoj dobi, piše Danas.hr. Ministarstvu rada predlaže se da podigne dobnu granicu za umirovljenje na 72 godine.

Prosječan radni staž u Hrvatskoj iznosi 31 godinu, zbog čega se razmatraju načini za poticanje duljeg radnog vijeka.

“Svjetska banka predlaže postupno produljenje radnog vijeka na 66 i pol godina do 2030., a zatim postupno povećavanje prema očekivanom trajanju života. No taj prijedlog neće biti uvršten u novi zakon,” izjavila je Melita Čičak, ravnateljica uprave za mirovinski sustav u Ministarstvu rada i socijalne politike.

Vlada će u novom zakonu naglasiti uvođenje 13. mirovine i povećanje staža po djetetu sa 6 na 12 mjeseci.

“Građani mogu biti sigurni, a onima koji duže rade mirovina će se indeksacijom značajno povećavati,” rekao je Veselko Gabričević, saborski zastupnik Hrvatske stranke umirovljenika.

Blok umirovljenika, koji za 9. studenoga najavljuje novi prosvjed, upozorava da HDZ-ov prijedlog zakona neće riješiti temeljni problem rastućeg siromaštva umirovljenika.

“Cilj je da prosječna mirovina dostigne 60 posto prosječne plaće. Novca u proračunu ima, ali Vlada ide samo s kozmetičkim promjenama,” smatra Milivoj Špika, predsjednik Bloka Umirovljenici zajedno.

Svjetska banka predviđa pad mirovina u odnosu na plaće ako Hrvatska ne provede temeljitu reformu te predlaže uključivanje svih zaposlenih u treći mirovinski stup. “To bi značilo automatsko uključivanje u treći stup, što nije ništa drugo nego manipulacija, pretvarajući dobrovoljni stup u obavezni. Trebamo slabiti obveznost, kao u zapadnoj Europi, gdje nema obveznog drugog stupa,” napomenula je Jasna A. Petrović, predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske.

Zakon bi trebao krenuti u javno savjetovanje krajem ožujka iduće godine, a izglasan u Saboru do ljeta.

4o

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!