SMRTNA KAZNA: Koje su zemlje pogubile najviše osuđenika na smrt?
Dramatičan porast od čak 54 posto zabilježen je u prošloj godini u broju izvršenih pogubljenja širom svijeta, a Iran, Pakistan i Saudijska Arabija odgovorni su za gotovo 90 posto pogubljenja, priopćila je organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty Internetional.
Osim toga, ističu u organizaciji, broj od 1.634 pogubljenja prošle godine, u odnosu na 1.061 u 2014. godini, ne uključuje pogubljenja izvršena u Kini, gdje su podaci o smrtnoj kazni državna tajna.
Salil Shetty, generalni sekretar Amnesty Internetionala rekao je novinarima da se procjenjuje da Kina pogubi onoliko osoba koliko i ostatak svijeta, ali je dodao da ta zemlja trenutno razmatra koja su krivična djela smrtno kažnjiva tako da “postoji tračak nade” da će broj pogubljenja biti smanjen.
Istaknuo je također kako su četiri zemlje ukinule smrtnu kaznu za sve zločine u 2015. godini – Kongo, Fidži, Madagaskar i Surinam, čime je broj zamalja koje zabranjuju pogubljenja porastao na 102.
Amnesty International ocjenjuje da su i druge zemlje ostvarile napredak. Tako Mongolija planira ukinuti smrtnu kaznu ove godine, Kina i Vijetnam su smanjile broj smrtno kažnjivih prekršaja, a Malezija je najavila zakonodavne reforme radi razmatranja zakona o obaveznoj smrtnoj kazni.
Još neke zemlje, među kojima su Burkina Faso, Gvineja, Kenija i Južna Koreja, razmatrale su prijedlog da zakonom ukinu smrtnu kaznu, rekao je Salil Shetty.
U Saudijskoj Arabiji zabilježeno je 158 pogubljenja prošle godine, što je porast od 76 posto, u Iranu 977 što je porast od 31 posto, a u Pakistanu je izvršeno rekordnih 326 pogubljenja, stoji u izvješću.
Amnesty International ima informacije da su Iran i Pakistan u 2015. godini pogubili osobe mlađe od 18 godina u trenutku počinjenja zločina, dodajući da maloljetnicima prijete smrtne kazne u još nekoliko zemalja.
U SAD je prošle godine pogubljeno 28 osoba. Oko 60 posto pogubljenih u SAD su Afroamerikanci ili Latinoamerikanci.