ŠKOLSKI SINDIKATI: Najavili novi postupak mirenja i regionalni štrajk

Nakon što su prošli tjedan održali jednodnevni štrajk upozorenja, tri sindikata obrazovanja uputila su Gospodarsko-socijalnom vijeću zahtjev za novi postupak mirenja.

Izvor: Media servis

Čelnik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske Zrinko Turalija istaknuo je da je razlog tome što premijer Andrej Plenković stalno govori da je za socijalni dijalog. ‘Ovo je šansa da nešto pokušamo napraviti za stolom‘, objasnio je Turalija. No, to ne znači da su sindikati odustali od daljnjih akcija. “Ako postupak mirenja bude brzo gotov, a mi očekujemo da hoće, to se može otezati do pet dana, mi ćemo krenuti s akcijama. Akcije će biti štrajk, štrajk regionalnog, cirkularnog tipa. Bit će pet štrajkova u sljedeća tri tjedna. Ne mogu vam reći konkretan datum, prvi datum ovisi o postupku mirenja i vremenu kada će on završiti.”

Loš posao s koeficijentima premijera čini nervoznim, poručio je Matija Kroflin iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja: “Mi smo opetovano ponavljali – nama nije interes štrajk, nama nije interes zakidati djecu, učenike, đake, studente i gnjaviti roditelje u ovoj zemlji. Nama je u interesu zaštiti profesije koje moramo zaštiti, nama je u interesu da obrazovanje i znanost ne budu u nepravednoj poziciji i da ne budu društveno degradirani. To su naši interesi.”‘

Mi ne stajemo, idemo dalje‘, poručio je čelnik Školskog sindikata Preporod Željko Stipić. “Kada netko izgubi obraz, onda mu još jedino ostaje džon. Naša se Vlada upravo tako ponijela prema ovim sindikatima. Oni su prvo išli s demotivacijom naših članova i onih koji u školama rade. Kako? Slali su poruke da mi izmišljamo razloge, da naši razloze stvarno ne postoje. Onda su večer uoči samog štrajka kada su već imali informacije da će biti solidan odaziv štrajku, onda su poručili da štrajk neće biti plaćen. Oni vode brigu o tome hoće li sindikati platiti štrajk svojim članovima.”

Stipić je prozvao državnog tajnika koji je prebrojavao koliko je osoba bilo u štrajku te istaknuo da će novi štrajk imati još veću potporu učitelja i profesora. “Mi ovu našu priču shvaćamo ne kao sprintersku disciplinu već kao maraton za koji smo mi spremni, a vidjet ćemo kakva je spremnost druge strane.”Osvrnuo se i na tip reginalnih štrajkova koje su najavili:”Imali smo mi to već 2019. godine, ali mi smo ovo ipak malo modificirali. Bit će ovdje nekih iznenađenja. Jasno je da kada kažete regionalni štrajk on će obuhvaćati više županijama i on će nama zapravo poslužiti kao razdoblje za dodatnu mobilizaciju za ono što će uslijediti nakon toga. I neka već sada znaju da će se ova trojka razletiti po Hrvatskoj i bit ćemo svugdje gdje trebamo biti.”

Rekao je da, osim što žele mobilizirati ostatak članstva, žele povećati broj učitelja i profesora koji nisu u sindikatima. ‘Ulog nije 50 ili 100 eura nego položaj obrazovanja u budućnosti, radnika, ali i sindikata‘, upozorio je Stipić. “Hoće li prevladati taj neki poslušnički sindikalizam gdje se sve može dogovoriti, naravno uvijek na nečiju štetu, a to su naravno radnici ili će sindikati preuzeti puno važniju ulogu i postati u pravom smislu oni koji će oblikovati društvene procese, koji će utjecati na politiku, koji ne bježe od uloge da budućnost ove zemlje bude po mjeri nas koji radimo, dakle radnika.”

Sindikati od prosvjeda ne odustaju, zaključio je Stipić. A hoće li sindikati platiti štrajk svojim članovima u štrajku? “To je petljanje u unutrašnje stvari i politiku sindikata. To ćemo mi odlučiti na svojim tijelima. Međutim, osobno mislim i to mogu reći u ime svog Sindikata – ući u štrajk, a ne biti spreman izgubiti nekoliko dnevnica, to nije dobar motiv. Mi nećemo pozivati one najranjivije, ako procijene da ne mogu, ne mogu, ima nas dovoljno ostalih.”

Podsjetimo na kraju da ova tri sindikata imaju pet zahtjeva, a traže ispunjenje tri. Riječ je o dva nematerijalna – odgodi modularne nastave i izuzimanju nastavnika od obveze ocjenjivanja te jednog od tri materijalna, među njima su povećanje osnovice od 10%, povećanje koeficijenata te uvođenje dodatka.