ŠKOLE NEPUŠENJA U ČAKOVCU: Uspješna bitka protiv pušenja – u Hrvatskoj je 40 posto pušača
Prema istraživanjima, u Hrvatskoj je gotovo 40 posto aktivnih pušača. Po tome smo među najgorim zemljama u Europi. U Čakovcu tu poraznu statistiku pokušavaju riješiti – kroz škole nepušenja.
Gospodin Željko prvu je cigaretu zapalio s 13 godina. Ljubav prema toj navici potrajala je više od pola stoljeća. – 55 godina sam bio pušač, a sad u zadnje vrijeme sam pušio dvije kutije Marlbora dnevno. Već mi cigareta niti nije bila fina, nije bila više užitak, ali je bila potreba, kaže za HRT Željko Tuksar, polaznik Škole nepušenja.
No i tomu je došao kraj. Na nagovor obitelji, prijavio se u školu nepušenja i cigareti rekao zbogom!
– I onda sam jedva čekao da prođe prvi tjedan da mogu reći: “Aha, tjedan dana ne pušim, pa mjeseca dana, pola godine” – tako sam sam sebe motivirao. Gastritis mi je nestao, jutarnji kašalj, ona sluz u grlu – toga više nema, a i okusi i mirisi su mi se popravili, rekao je Željko.
Primjer gospodina Željka dobra je motivacija svima koji žele prestati, a ne znaju kako.
Škola nepušenja pomogla mnogima
– Grupe su se pokazale kao stvarno učinkovit način u pomoći prestanku pušenja zbog pružanja podrške i dijeljenja iskustva. 11.11. će krenuti nova grupa nepušenja. Važno je istaknuti da je besplatna i da tu ne treba uputnice, govori Berta Bacinger Klobučarić, klinička psihologinja, koordinatorica Škole nepušenja.
U Hrvatskoj prema istraživanjima puši gotovo 40 posto odrasle populacije.
Pušenje kod adolescenata sve raširenije
– Hrvatska je na drugom mjestu prema pušenju 15-16 godišnjaka u zadnjih 30 dana što nije slučajno, govori Diana Uvodić-Đurić, dr. med./voditeljica Djelatnosti za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti.
Uporaba duhana vodeći je uzrok prijevremenih smrti u svijetu.
– Kardiovaskularnih, malignih i brojnih drugih kroničnih nezaraznih bolesti, a povezuje se čak i s 20 vrsta raka, kaže Marina Payerl-Pal, dr. med./ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije.
Zbog toga su programi prevencije, ali i pomoći ovisnicima – od iznimne važnosti.