SJEDNICA VLADE: Evo što su sve odlučili danas na Markovom trgu

vlada, tihomir orešković

Vlada na odlasku okupila se na Markovu trgu nakon godišnjih odmora. Osigurano je financiranje troškova javnog prijevoza srednjoškolcima do kraja godine, kao i humanitarna pomoć Makedoniji.

“Prije nego da zatvorim, samo da znate da sljedeći tjedan nećemo imati sjednicu Vlade. Ukoliko trebamo nešto riješiti imat ćemo telefonsku sjednicu”, rekao je prije početka zatvorenog dijela sjednice opozvani premijer Tihomir Orešković, prenosi Media servis.

Prethodno je tehnička vlada dala zeleno svjetlo pokrivanju tromjesečnog troška prijevoza redovnih srednjoškolaca. Predrag Šustar.”Ako ima udaljenost prebivališta odnsno boravišta do adrese škole iznosi više od pet kilometara učenicima koji su članovi kućanstva koji je korisnik zajamčene minimalne naknade ili pomoći za uzdržavanje, sukladno propisu koji se određuje u području socijalne skrbi, financirat će se 100 posto cijene mjesečne učeničke karte. Učenicima u programi čiji se veći dio izvodi u obliku praktične nastave, vježbi te drugim strukovnim programima i praksom sufinancirat će se mjesečna karta odnosno pojedinačne karte za dane pohađanja praktične nastave i vježbe te stručne prakse u mjesecu uzimajući najpovoljniji iznos”, rekao je Šustar.

Prije ljetnog odmora tehnička vlada odobrila je isplatu 122 milijuna kuna za troškove prijevremenih izbora. Nakon što je DIP-u već odobrena isplata prve rate, 5 milijuna za materijalne troškove izbornih povjerenstava i trošak objave pravovaljanih lista u dnevnom tisku, danas je odobrena i druga. Zdravko Marić.

“Kako bi svi procesi proipisani zakonom o izborima zastupnika u Hrvatski sabor mogli započeti na vrijeme potrebno je odobriti drugu ratu iz proračunske zalihe, a u svrhu žurnog potpisivanja ugovora za uslugu udomljavanja, korištenja, prilagodbe, proširenja informatičkog sustava za podršku izborima, te uslugu organizacije provedbe informatičke podrške, izborima za zastupnika u Hrvatski sabor 2016. godine te za uslugu tiskanja i distribucije glasačkih listića, obrazaca, glasačkih kutija u ukupnom iznosu od 15 milijuna kuna”, rekao je Marić.

Trinaest dana od katastrofalnih poplava u glavnom gradu Makedonije Skoplju, u kojima je poginula 21 osoba te pričinjene znatne štete i u Tetovu, Hrvatska će napokon pomoći. Šef diplomacije na odlasku Miro Kovač.

“Zbog ove katastrofe Vlada Republike Makedonije proglasila je izvanredno stanje i Dan žalosti i otvorila poseban račun za humanitarne donacije. U svijetu humanosti i solidarnosti s prijateljskim makedonskim narodom, a sukladno odredbama zakona o razvoju i suradnji i humanitarnoj pomoći u inozemstvu, predlažemo da Vlada donese odluku o pružanju humanitarne pomoći Makedoniji u vrijednosti od 200 tisuća eura”, kazao je Kovač.

Dodajmo da je Oreškovićeva vlada odobrila i zaduženja gradovima Kraljevici za proširenje zdravstvene stanice, Kastvu za vrtić i jaslice, Kutini za kapitalne investicije, a Čakovcu kao i općini Šenkovec za sanaciju cesta nakon izgradnje kanalizacijske mreže.

S dnevnog reda današnje sjednice skinuta je odluka o izuzimanju od prodaje dionica Jadran d.d.

Tehnički ministar Tomislav Panenić: “S obzirom na zaključke užeg kabineta Vlade, nismo bili u mogućnosti tehnički uskladiti sadržaje odluke, pa ću zamoliti da to sljedećih dana možemo pripremiti i da imamo konačan prijedlog odluke”.

“Predlažem da prihvatimo prijedlog ministra Panenića i da odgodimo ovu točku radi dodatnog usluglašavanja, možemo drugi tjedan imati telefonsku sjednicu”, kazao je tehnički premijer.

Na sjednici je donesena i odluka o raspisivanju prijevremenih izbora za vijeće općine Čeminac.

S dnevnog reda jučer je skinut Prijedlog plana gospodarenja otpadom, uz obrazloženje zbog sadržajnih nepotpunosti te izostale javne rasprave. Tehnički ministar Slaven Dobrović ocijenio je prirodnijim da plan donese buduća vlada, koja će ga i provoditi, izjavivši da zbog nedonošenja neće biti sankcija Europske komisije.