SABOR PODIJELJEN: Hoće li proći odluka o sudjelovanju naših vojnika u NATO misiji
Ne stišavaju se reakcije političara nakon što je predsjednik Republike Zoran Milanović odbio dati suglasnost za sudjelovanje hrvatskih vojnika u NATO misiji.
Izvor: Media servis
Oštre prozivke stigle su iz redova vladajućih dok oporba mahom poručuje kako, u slučaju da odluka dođe do Sabora, istu neće podržati.
Nesuglasice oko slanja hrvatskih vojnika u NATO misiju podrške Ukrajini dobile su novu epizodu. Predsjednik Republike Zoran Milanović odbio dati svoju suglasnost, pa je iz Vlade stiglo priopćenje u kojem Milanovića nazivaju nedosljednim i neiskrenim, te upozoravaju da laže kada govori da ta NATO misija znači uvlačenje Hrvatske u sukob s Rusijom.
Premijer Andrej Plenković: „Razina obmana i laži na ovu temu koju on širi u hrvatskoj javnosti je nezapamćena. Dakle, lažno predstavlja hrvatskim ljudima i javnosti neku tobožnju ugrozu o tome da bi hrvatski vojnici išli u Ukrajini temeljem ove odluke. Upozoravamo sve da je riječ o obmanama, lažima. Ovakva manipulacija koja očito ima jedino cilj izborne utakmice kao kvazi-zaštitnika hrvatskih nacionalnih interesa je nedopustiva.“
Milanovića je prozvao i ministar obrane Ivan Anušić koji je na društvenim mrežama objavio:
„Nijedan hrvatski vojnik niti časnik neće odlaziti u Ukrajinu, niti će Hrvatska ratovati, niti će hrvatski vojnik ratovati u Ukrajini. To je spin koji se u ovome trenutku u Hrvatskoj ponavlja, ne samo od strane Milanovića, nego od strane nekih njegovih političkih saveznika šireći na taj način paniku, i dezinformirajući javnost. To je vrlo opasno i oni bi morali imati odgovornost za izgovorenu riječ, ali očigledno nemaju.“
Milanovića je prozvao i šef hrvatske diplomacije Gordan Grlić Radman. „Notorna je laž kada govori da se hrvatski vojnici šalju u Ukrajinu. Otkud mu pravo da govori neistinu? Otkud predsjedniku Milanoviću pravo zastrašivati hrvatsku javnost?“, rekao je Grlić Radman.
A na društvenim mrežama oglasio se i Milanović. „Jednostavno, dok sam je Predsjednik Republike i Vrhovni zapovjednik, hrvatski vojnici, dočasnici i časnici neće sudjelovati u aktivnostima koje Hrvatsku guraju u rat. Radilo se o jednom ili stotinu vojnika, ma gdje oni bili, radi se o izravno stožernoj potpori zaraćenoj strani koja nije članica NATO-a…Ja odgovaram isključivo hrvatskim ljudima, a ne Washingtonu i Bruxellesu – tako će i ostati“, stoji, među ostalim, u Milanovićevoj objavi.
Priopćenjem se oglasila kandidatkinja za predsjednicu Republike Marija Selak Raspudić. Kaže da je Milanović manipulirao osjećajima građana.
„Iako uključivanje u navedenu misiju može povećati rizik za RH zbog metoda hibridnog ratovanja, odnosno Cyber te oblicima specijalnog djelovanja (psiholoških i informacijskih operacija) prema RH, ona nije slanje Hrvatske vojske na ratište u Ukrajinu kao što je građane RH naveo da misle aktualni predsjednik“, poručila je, među ostalim.
S obzirom na to da je Milanović odbio dati suglasnost, ta bi se odluka mogla naći pred saborskim zastupnicima. Da bi bila izglasana, potrebna je dvotrećinska većina. Ako odluka dođe pred zastupnike, Hrvatski suverenisti glasat će protiv.
Marijan Pavliček: „Apsolutno smo protiv, kao što smo i protiv toga da se naši vojnici i časnici šalju kako bi obučavali ukrajinske vojnike na nekom drugom teritoriju. To je uplitanje. Dakle, uplitanje treće strane, u ovome slučaju Hrvatske vojske među dvije zaraćene strane. Interes Hrvatske mora biti na prvome mjestu. Ja tu ne zauzimam stav predsjednika Milanovića. Bez obzira na njegovo mišljenje. U ovome kontekstu se slažem s njim i mislim da Hrvatskoj to u ovome trenutku apsolutno ne treba.“
Odluci se protivi i Most, pojasnio je Marin Miletić. „Pravila su vrlo jasna. One zemlje članica NATO saveza, ako su napadnute, aktivira se članak 5. Sve države brane članice koje su NATO saveza. Ukrajina nije članica NATO saveza. Ali nema nikakve potrebe da se Hrvatska uključi na takav način da šalje vojsku u Ukrajinu. Dakle, Hrvatska treba štititi svoje granice.“
Kako će postupiti Domovinski pokret, koji je dio vladajuće koalicije s HDZ-om i partnerima, otkrio je zastupnik Stipo Mlinarić Ćipe.
„Ja se bojim da to neće doći u Sabor nikako. Siguran sam u to. Cijeli ključ priče je da se Hrvatska vojska ne smije koristiti u predsjedničkoj kampanji, i da se potkusuriva sa vojskom koja treba biti neovisna od svih političkih igara, kampanja i bilo čega drugoga. Drugo, ako dođe to u Sabor, kada vidimo prijedlog, budite sigurni da ako je u pitanju deset do petnaest hrvatskih časnika koji trebaju otići u Njemačku, glasat ćemo ZA, nemamo nikakav problem s tim.“
Sandra Benčić iz redova Možemo referirala se na Domovinski pokret. „Postoje zemlje članice NATO-a kao i zemlje članice Europske unije, uglavnom se radi o istima, koje imaju daleko veću i vojsku i vojnu moć i kapacitete u tom segmentu koje mogu pružiti Ukrajini.“
Ni Anka Mrak Taritaš iz GLAS-a neće podržati tu odluku. Osvrnula se na riječi premijera Plenkovića koji je saborske zastupnike pozvao da ne pristaju na slijeđenje politike koja je, kako kaže, suprotna hrvatskim nacionalnim interesima.
„Karakteristika premijera Plenkovića je bezobraština i bahatost. To što se premijer Plenković obraća Saboru u trenutku kada mora riješiti neke probleme, je apsolutno neprihvatljivo. Nismo mi mala djeca koja će njemu služiti tu za potkusuravanje.“
A hoće li hrvatski časnici sudjelovati u NATO misiji na koncu će odlučiti Sabor – dvotrećinskom većinom.