SA SJEDNICE VLADE: Ministri po resorima izvijestili o stanju u Vukovaru
Vlada Andreja Plenkovića sjednicu održava u Vukovaru, u dvorcu Eltz, dan uoči 25. obljetnice pada tog grada. Nekoliko je točaka posvećeno upravo Vukovaru, a premijer je uvodno rekao kako je taj grad simbol stradanja, ali i otpora i snage i odlučnosti tijekom Domovinskog rata u borbi za samostalnu Hrvatsku.
Izvješće: Željka Gulan (Media servis)
U čast svim hrvatskim braniteljima i civilima žrtvama u Domovinskom ratu, minutom šutnje počela je sjednica Plenkovićeve Vlade u Vukovaru. Premijer je rekao kako mu je čast biti u Vukovaru dan uoči 25. obljetnice obilježavanja velike tragedije. Vukovar je simbol stradanja ali i otpora, a njegove žrtve temelj su hrvatske slobode, rekao je premijer.
“Ova današnja sjednica Vlade nije samo simbolika, ona je konkretna, ona poštuje i valorizira tešku prošlost Vukovara početkom 90-ih, ali isto tako je okrenuta prema budućnosti, obnovi, razvoju, novim radnim mjestima, mladima i odgovarajućoj ulozi Vukovara i Vukovarsko-srijemskoj županiji i cijelom istoku Hrvatske”, poručio je premijer Andrej Plenković.
Uoči sjednice Vlade potpisan je ugovor o izgradnji studentskog doma za polaznike veleučilišta u Vukovaru, rekao je premijer i riječ dao vukovarskom gradonačelniku Ivanu Penavi koji je iznio kratak pregled situacije u gradu. Rekao je kako se vrlo često osjeća i gorčina te vapaj za pomoći iz Vukovara i to je, istaknuo je, ono što karakterizira taj grad ovih dana.
“Nažalost uz sva nastojanja, pokušaje puno toga se ipak nije promijenilo”, rekao je vukovarski gradonačelnik Ivan Penava.
Penava je poručio i kako statistički podaci pokazuju da grad odumire. Upozorio je i da direktor Borova nije iz Vukovara, kao ni ravantelj Agencije za plovne puteve, Lučke uprave, dekan Velučilišta, ravnatelj Memorijalnog centra. “Svatko dovlači onoga tko mu je bliži iako postoje javni natječaji”, rekao je Penava i pozvao Vladu da preokrene trendove jer su, kako je rekao, postali grad starih ljudi.
“Nemamo kadrove i mi ovaj grad gubimo ako nešto hitno ne promijenimo”, ustvrdio je Penava, a s njim se složio i župan vukovarsko srijemski Božo Galić koji je dodao da ni stanje u Županiji nije ništa bolje nego u Vukovaru. Sela propadaju u cijelosti, a mladost odlazi, ustvrdio je Galić.
“Ako kažem da se u ovu školsku godinu 1165 manje učenika upisalo nego proteklih godina. U mjestima kao što je Šarengrad se jedno dijete ili niti jedno rodi godišnje”, ističe Božo Galić.
Ministri su potom, unutar svojih resora, izvijestili o dosad učinjenom i o budućim projektima u Vukovaru i Vukovarsko-srijemskoj županiji. Vlada je usvojila i odluku o osnivanju Povjerenstva za proglašenje Grada Vukovara mjestom posebnog pijeteta. Usvojen je i zaključak u vezi s darovanjem nekretnina u državnom vlasništvu Gradu Vukovaru, a tiču se plivališta, sportske dvorane i igrališta.
Donesena je i odluka o sufinanciranju izgradnje komunalnog pristaništa „Marina“ u Vukovaru te zaključak u vezi s obnovom vukovarskog Vodotornja. Ministar financija Zdravko Marić:”Obnova vukovarskog Vodotornja je od općeg interesa za Republiku Hrvatsku.
Procijenjeni troškovi obnove vukovarskog Vodotornja koji uključuju objekt, okoliš i vanjski okoliš iznose 31 milijun kuna uključujući s PDV-om. Financijska sredstva za obnovu su dijelom osigurana donacijama. Razlika do ukupnog iznosa potrebnog za obnovu vukovarskog Vodotornja, a najviše do 18 i pol milijuna kuna osigurat će se iz državnog proračuna RH, Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, Fond za obnovu i razvoj grada Vukovara”, objasnio je ministar financija.