ROĐENDANSKI KONCERT: Stogodišnjica slavne prošlosti KUD-a ‘Bukovac’

Ova bi gala priredba trebala biti podsjetnik na pomalo zaboravljene običaje Bukovačkog kraja, u kojem još uvijek živi duh izvorne tradicijske kulture i u kojem još uvijek „kriči kriček”.

Piše: Branimir Fagač

Početkom 20. stoljeća, dok su sela zagrebačkog Prigorja, uključujući Gornji i Donji Bukovec, živjela svoje posljednje „seoske“ dane prije nego ih je Zagreb potpuno obgrlio, Stjepan Novosel je 1921. godine osnovao Hrvatsko seljačko pjevačko društvo „Frankopan“ u Bukovcu, postavljajući temelje bogatog kulturnog i glazbenog života ovoga kraja.

Doba je to kada su Prigorska sela, a naročito vinogradima bogat Bukovac, bila omiljeno izletište zagrebačke elite, kako poslovne tako političke, te kulturne. Poznati bukovački vinogradi prostirali su se do samog Maksimira. Dva su se svijeta sudarila, Prigorci u svojim narodnim nošnjama i s običajima koji su fascinirali zagrebačke izletnike, te lijepo odjeveni, imućni došljaci za čijim su odijelima i slobodnim ponašanjem čeznuli prigorski seljaci koji su polako počeli zapostavljati poljoprivredu tražeći i posao u gradu.

Na područjima nekadašnjih klijeti počinju nicati ljetnikovci i otmjene kuće u kojima su imućni Zagrepčani (Holjac, Heinzel, Mileusnić, Jembrić, Vinkler, Lisičar, Kugli, Žigrović…) prvo ljetovali, a potom se i trajno naseljavali. U Zagrebačkom prigorju, na Bukovcu, uz gradskog zastupnika i pisca Augusta Šenou, pjesnika Augusta Harambašića, Antuna Gustava Matoša, te kardinala Juraja Haulika često je boravio i Stjepan Radić, u to doba predsjednik Hrvatske seljačke stranke.

Preko organizacije svoje stranke „Seljačka sloga“ dao je veliki doprinos očuvanju kulturnog blaga potičući Prigorce da njeguju svoje običaje kroz kulturna društva, da svoje nošnje ne nose samo za vrijeme svečanosti, nego i u svakodnevnom životu, te da u društva uključe i žene.

Upravo je to bio cilj profesionalaca, amatera i entuzijasta okupnjenih u Kulturno-umjetničkom društvu „Bukovac“, koji su, sve što znaju, sve što vole: svoje naslijeđe, običaje, živopisne nošnje; sve što ljubomorno čuvaju, odlučili podijeliti sa sugrađanima na slavljeničkom koncertu i provesti ih spletom narodnih pjesama i plesova kroz Hrvatsku.

Ovaj bi gala koncert, osim što je rođendanski, trebao biti podsjetnik i na pomalo zaboravljene običaje Zagrebačkog prigorja, odnosno Bukovca, te njegove bliže, ali i dalje okolice, u kojem još uvijek živi duh izvorne tradicijske kulture i u kojem još uvijek „kriči kriček”.

Kulturno-umjetničko društvo „Bukovac“ jedno je od najstarijih folklornih društava u Zagrebu i Hrvatskoj, koje, evo, sada već punih stotinu godina predano njeguje kulturnu baštinu i narodne običaje.

Veliki broj mladih obečava svijetlu budućnost društva

Za svoj veliki doprinos u njegovanju kulturne baštine i folklorne tradicije, Kulturno-umjetničko društvo „Bukovac“ je 2004. godine dodijeljena Povelja grada Zagreba za 80. obljetnicu i 2014. godine za 90. obljetnicu rada.

Društvo kontinuirano sudjeluje na gradskim i općinskim smotrama folklora. Nastupilo je i na tradicionalnim smotrama folklora u Hrvatskoj, poput Đakovačkih vezova i Vinkovačkih jeseni, te na tradicionalnim godišnjim susretima podsljemenskih društava pod nazivom „Prigorski dan“.

Poznato je i izvan granica „Lijepe naše“. Kulturno-umjetničko društvo „Bukovac“ dva je puta nastupilo u Munchenu na Oktoberfestu, na Konferenciji o svjetskom miru u Beču, na festivalima folklora u Češkoj, Mađarskoj, Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji. Bili su gosti kod Gradišćanskih Hrvata, te na gala koncertu u Gratzu, u organizaciji najuspješnijih gospodarstvenika Republike Austrije. Tom su prilikom bile pozvane novoprimljene članice Europske Unije, na koju je bila pozvana i Republika Hrvatska, koju su predstavljali upravo članovi Kulturno-umjetničkog društva „Bukovac“. Godine 2009. društvo je bilo i na gostovanju u dalekoj Kanadi.

Svake godine društvo organizira godišnji koncert, na kojem, uz nastup svih sekcija, ponekad, kao gosti, sudjeluju kulturno-umjetnička društva iz Zagreba, ali i iz drugih krajeva Republike Hrvatske.

Redoviti rad Kulturno-umjetničkog društva „Bukovac“ odvija se kontinuirano kroz rad šest sekcija (dječja, predškolska i školska, plesačka sekcija odraslih, tamburaški orkestar, ženska vokalna skupina, sekcija za izradu tradicijskog nakita I narodnih nošnji), a broji oko stotinu članova.

Kulturno-umjetničko društvo „Bukovac“ izdalo je dva nosača zvuka, a nedasvno je s ponosom predstavilo i monografiju, posvećenu stogodišnjoj povijesti društva. Ona je svjedočanstvo o generacijama predanih članova koji su radom, talentom i ljubavlju prema tradiciji pridonijeli očuvanju kulturne baštine Bukovačkog kraja. U njoj se mogu pronaći priče, fotografije koje su odoljele zubu vremena i uspomene koje govore o postignućima društva, , izazovima i trajnoj povezanosti sa zajednicom.

Kuriozitet društva je činjenica da su, kroz cijelu povijest njihovi, umjetnički voditelji i koreografi dolazili iz redova največeg i najpoznatijeg Hrvatskog folklornog ansambla – „Lado“.

I klinci iz III. dječje folklorne skupine KUD-a Bukovac nastupiti će u ‘Lisinskom’.

Na kraju, umjesto puno mudrijanja, prenosimo „pozivnicu“ kojom Kulturno-umjetničko društvo „Bukovac“ poziva sve sugrađane, ali i sve one diljem „Lijepe naše“ koji gaje ljubav prema tradiciji i kulturnoj baštini:

Dragi prijatelji,

s velikim ponosom i radošću pozivamo Vas na svečani koncert povodom 100. obljetnice KUD-a Bukovac! Ovaj poseban događaj održat će se u subotu, 5. travnja 2025. godine u 18.00 sati u Domu Hrvatske vojske.

Na ovoj svečanoj večeri uz nas će nastupiti i naši dragi gosti: KUD Dučec iz Mraclina i ženska klapa Čuvite sa Šolte. Bit će to večer ispunjena glazbom, plesom i zajedništvom, kojom ćemo proslaviti stoljeće posvećeno očuvanju hrvatske tradicije i baštine. Pozivamo Vas da nam se pridružite i budete dio ove nezaboravne proslave! Radujemo se Vašem dolasku i veselimo se proslaviti ovaj veliki jubilej zajedno!

 

 

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!