RECEPT STIŽE IZ ČAKOVCA: Kako u Županijskoj bolnici nestaju liste čekanja
Liste čekanja gorući su problem s kojim se bori hrvatski zdravstveni sustav. No u čakovečkoj su bolnici i tome doskočili. Pretrage obavljaju i poslijepode, blagdanima i vikendom.
“Mi smo napravili analize i pokazale su da 10 posto pacijenata ne dođe na zakazane termine pretrage. To su takozvani no show pacijenti koji nisu nikome u interesu. Nama je svima stalo da ti pacijenti dođu, jer svaki neodrađeni pacijent je i gubitak za zdravstveni sustav, za financijsku službu bolnice, a isto tako ti pacijenti će se kasnije upisati na listu čekanja i opet će je kasnije na neki način povećati, kaže ravnatelj Županijske bolnice Čakovec, Igor Šegović .
Istaknuo je da pacijenti kažu da su uglavnom zaboravili na pretragu. “Ali morate ih razumjeti. Ako netko na pretragu duže čeka, godinu dana, oni možda na tu pretragu zaborave. A isto tako u tom vremenu koje čekaju možda prestane postojati indikacija za tu pretragu”, istaknuo je. Na pitanje koje su to pretrage na koje se najviše čeka, odgovorio je da su to ultrazvuk srca, ergometrija, holter ekg-a, gastrokolonoskopija i kolordoper.
Naravno postavlja se i pitanje financija, jesu li osigurana sredstva za prekovremene sate liječnika, medicinskih sestara i ostalog osoblja koji će raditi i koji već rade u dane blagdana i vikenda? “Ministarstvo je to sve riješilo. Rekli su da problema, što se tiče financija, nema. Ali moram reći još jednom, ako svi krenu u zvanje pacijenata i “čišćenje” liste čekanja, javljanje onih pacijenata koji su riješili svoju pretragu, na neki način neće ni biti nikakvih gubitaka nego je to i dodatna zarada za naše ustanove”, rekao je Šegović.
Istaknuo je i kako misli da Županijska bolnica u Čakovcu može biti primjer ostalim bolnicama u državi. Čekaonice za dijagnostičke preglede ni nedjeljom nisu prazne. U čakovečkoj bolnici ozbiljno su odlučili riješiti problem dugih lista čekanja.
“Prvo smo se dogovorili i nagovorili, na neki način, naše liječnike i sestre da povećamo rad. Povećanjem rada povećava se broj prekovremenih sati i radit ćemo i subotom i nedjeljom, i popodne, posebno na odjelima kardiologije, oftalmologije, pedijatrije, neurologije, radiologije”, rekao je Šegović.
Druga, ne manje važna mjera jest spriječiti potencijalni pacijentov nedolazak. Zato ih dan prije iz bolnice nazovu i provjere dolaze li ili ne.
“Neki od njih su iskreno i zaboravili na termin pa onda taj poziv bude i njima podsjetnik i budu zahvalni što ih podsjećate na termin. Oni koji su negdje obavili tu pretragu, kažu nam da su obavili, ispričavaju se što nisu otkazali i kažu možete dati naš termin nekom drugom”, rekla je Silvija Drvarek, administratorica.
A takvih je oko 10 posto. !Nazvali smo do sada oko 3000 ljudi koji jesu na listama čekanja i preko 300 osoba je otkazalo termin”, rekao je ravnatelj Šegović.
Njihove su termine popunili drugi pacijenti.